Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Św. Barbara została patronką Libiąża. Znajdzie się również w jego herbie? [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Urząd Miejski w Libiążu
Św. Barbara została patronką Libiąża. Władze Watykanu wyraziły na to zgodzę, dzięki czemu dopełnione zostały wszelkie formalności. Św. Barbara jest powszechnie czczona jako patronka górników, a że w tym mieście tradycje górnicze są bardzo duże, mieszkańcy chętnie tą świętą widzą jako opiekunkę całego miasta.

Z inicjatywą ustanowienia św. Barbary patronką miasta wystąpił burmistrz Jacek Latko. Rada miejska na początku roku jednogłośnie podjęła uchwałę w tej sprawie. Do wprowadzenia jej w życie niezbędna była jednak zgoda władz Watykanu.

- Nasza gmina nierozerwalnie związana jest z kultem św. Barbary, jesteśmy gminą górniczą. Do niej właśnie zwracają się górnicy z prośbą o opiekę. To trudna, odpowiedzialna praca, która wiąże się z odwagą. Pracy u nas dla górników długo nie zabraknie, bo Libiąż posiada największe w Polsce złoża węgla - mówi Jacek Latko.

Mocno o uzyskanie zgody Watykanu byli zaangażowali przedstawiciele lokalnego duchowieństwa na czele z proboszczem parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu ks. Michałem Klisiem. Dopytywał on księży odpowiedzialnych za wydanie zgody, co zostało odebrane bardzo pozytywnie.

- Niektóre miasta czekają na uzyskanie takiej zgody po 2-3 lata, także w naszym przypadku tempo jest ekspresowe. Widzieli, ze bardzo nam zależy, by św. Barbara została patronką naszego miasta - mówi ks. Michał Kliś.

Św. Barbara została patronką Libiąża. Znajdzie się również w jego herbie? [ZDJĘCIA]
Urząd Miejski w Libiążu

Św. Barbara czczona jest w Libiążu bardzo mocno. Podkreślą to zwłaszcza dwa wydarzenia. Pierwszym jest intronizacja dwóch obrazów tej świętej w 1980 r., w czasach „Solidarności” i odzyskiwania przez Polskę cech państwa wolnego i demokratycznego, a drugim - wybudowanie przez duchownych i wiernych kościoła pw. Św. Barbary w Libiążu oraz powstanie nowej parafii.

- Bardzo duże było zaangażowanie społeczne przy budowie kościoła. Gdy po kopalni rozeszła się ta wiadomość natychmiast nastąpił pozytywny odzew i prace ruszyły pełną parą - wspomina ks. Michał Kliś. Jak podkreśla święta była czczona przez górników równie gorliwe w czasach komuny. - Komunista czy nie, na kopalni zawsze mówił - szczęść boże - dodaje ksiądz.

Oficjalna ceremonia podczas której przekazany został Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego oraz Dyscypliny Sakramentów odbyła się w ubiegły piątek. Osobiście wręczył go abp Marek Jędraszewski. Po ceremonii w Libiąskim Centrum Kultury odbyło się nabożeństwo w kościele pw. Św. Barbary.

- Ustanowienie patronatu św. Barbary to zaszczyt dla gminy Libiąż i jej mieszkańców. W symboliczny sposób wyrazimy to, co od pokoleń jest w sercach libiążan i w każdym libiąskim domu - wielki szacunek i oddanie dla patronki górników - mówi Jacek Latko.

Burmistrz Libiąża był górnikiem i doskonale zna realia pracy na kopalni. Jak wspomina po przekroczeniu bramy zakładu pierwsze kroki kierował na cechownie, gdzie wisiał obraz św. Barbary. Objęcie przez nią opieki nad miastem to szczególne wydarzenie w jego historii, zwłaszcza w roku jubileuszowym - 50-lecia uzyskania praw miejskich przez Libiąż.

- Patronka nie tylko podkreśli górniczą tożsamość miasta, ale nada także głęboki, duchowy wymiar nowoczesnym przemianom społeczno-gospodarczym i przestrzennym zachodzącym w Libiążu. Ta doniosła chwila jeszcze bardziej zintegruje i połączy libiąską wspólnotę - podkreśla burmistrz.

Św. Barbara została patronką Libiąża. Znajdzie się również w jego herbie? [ZDJĘCIA]
Urząd Miejski w Libiążu

Ustanowienie patronki dla miasta to również okazja do dokonania zmian w herbie Libiąża, który nie jest zgody z zasadami heraldyki. Jak tłumaczy burmistrz orzeł w nim się znajdujący nie posiada korony, brakuje tam także „ładu i składu”.
Proces zmiany herbu jeszcze nie ruszył, gdy jednak podjęte zostaną kroki w tej sprawie heraldyk zapozna się z historią miasta i zasugeruje jakie elementy powinny się w nim znaleźć. Przygotowanych zostanie kilka wersji herbu do wyboru. Bardzo prawdopodobne, ze poza obecnym w nim obecnie fragmentem szybu kopalnianego znajdzie się tam również nawiązanie do św. Barbary.

Postać św. Barbary na razie promowana jest poprzez banery znajdujące się na kościele, rondach oraz Urzędzie Miejskim. Niewykluczone, że w przyszłości powstanie miejsce lub rzeźba podkreślające związek miasta ze świętą.

Górnicy już w najbliższą środę 4 grudnia obchodzić będą święto swoje patronki - Barbórkę. Z tej okazji odbędzie się uroczysta msza św. O godz. 9 w kościele pw. Św. Barbary w Libiążu.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska