Światowe Dni Młodzieży 2016 [TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKO O ŚDM 2016]
Warto ponieść wysiłek, bo ta impreza to nie tylko wielki prestiż, ale i spory dochód. Szacuje się, że na zakończonych właśnie w Rio de Janeiro Dniach Brazylia zarobiła 400 mln euro. Przedtem jednak wydała 100 milionów(co wywołało protesty mieszkańców). Z kolei dwa lata temu na organizację ŚDM w Madrycie wydano 50 mln euro. Zyski wyniosły 160 mln.
Miasto Kraków i Kościół też muszą się przygotować na wydatki (dokładnie kosztów jeszcze nikt nie oszacował), a także na wiele miesięcy żmudnych, logistycznych przygotowań. No i trzeba zdążyć z niezbędnymi inwestycjami.
Światowe Dni Młodzieży na Błoniach? Niekoniecznie
Po pierwsze - trzeba wybrać miejsce, gdzie odbęda się msze święte z udziałem papieża. To w nich bierze udział największa liczba pielgrzymów. - Za wcześnie jeszcze o tym mówić. Pierwszym krokiem miasta będzie spotkanie z organizatorem, stroną kościelną, i zapoznanie się z oczekiwaniami - mówi prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. - Ale trudno sobie wyobrazić, by wydarzenia Światowego Dnia Młodzieży nie były organizowane w Łagiewnikach czy na Błoniach.
Najwięcej osób na Błoniach, ponad 2 mln, zgromadziła msza odprawiona w 2002 r. przez Jana Pawła II. Ale gdyby pielgrzymów miało przyjechać więcej, magistrat rozważa inne tereny, np. łąki w Pychowicach. Wspominało się też o lotnisku w Pobiedniku Wielkim, ale z tego miejsca zbyt trudno dostać się do centrum.
Światowe Dni Młodzieży - pielgrzym musi też spać
Według Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Kraków dysponuje oficjalnie ok. 30 tys. miejsc noclegowych w hostelach i hotelach. Doświadczenie wcześniejszych miast-gospodarzy ŚDM pokazuje jednak, że to nie problem. Pielgrzymom organizuje się pola namiotowe, zapewnia miejsca na stadionach i w prywatnych kwaterach.
- Trzeba pamiętać, że na ŚDM przyjeżdżają młodzi, którzy nie szukają pięciogwiazdkowych hoteli. Mamy do dyspozycji akademiki, szkoły, przygotujemy pola namiotowe. Liczymy na parafie, które tradycyjnie przyjmują pielgrzymów, i na gminy ościenne - mówi Jacek Majchrowski. Pomoc Krakowowi już zapowiada Zakopane. Chce u siebie stworzyć wioskę dla pielgrzymów.
Miejsca dla nich można też przygotować w okolicy pasa startowego w Czyżynach. Na początku 2014 r. oddana do użytku zostanie też hala widowiskowo-sportowa na 18 tys. widzów. Może zostać wykorzystana pod mniejsze imprezy i jako hotel. Podobnie stadiony Wisły i Cracovii oraz sanktuarium w Łagiewnikach wraz z budowanym właśnie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się".
Światowe Dni Młodzieży - lotnisko będzie gotowe
Pielgrzymi z zachodniej Europy i obu Ameryk zapewne wybiorą się do Krakowa samolotami. W porcie w Balicach właśnie rozpoczęła się wielka inwestycja. Powstaje jeden potężny terminal dla lotów krajowych oraz międzynarodowych, rozbudowana zostanie płyta lotniska. Dzięki temu port będzie mógł rocznie obsłużyć aż 8 mln pasażerów (dziś obsługuje 3,5 mln osób). Koszt inwestycji to pół miliarda złotych.
- Na ŚDM będziemy gotowi. Planujemy zakończyć inwestycję w roku 2015 - mówi Urszula Podraza, rzeczniczka portu lotniczego w Balicach. Równocześnie przy lotnisku budowany jest hotel ze 154 pokojami. Będzie gotowy w 2014 roku. Działa już parking na ponad 1200 miejsc.
Problemem jest jednak marne połączenie lotniska z miastem. Trasa Balicka zapowiadana od lat nie powstanie na czas. Planowana jest dopiero w 2028 r. - Nie jest inwestycją pierwszej potrzeby. Najwygodniejszym sposobem dojazdu z lotniska pozostaje szynobus, to tylko kwestia dostosowania częstotliwości kursów do potrzeb. Mamy też wygodny dojazd przez trzypoziomowe rondo Ofiar Katynia - tłumaczy prezydent Majchrowski. Ratunkiem ma być zmodernizowana linia kolejowa oraz nowoczesna stacja połączona pasażem z portem lotniczym. Obie inwestycje mają być gotowe do końca 2015 roku.
Równocześnie kolej modernizuje tory na trasach z Warszawy i Rzeszowa do Krakowa. Czas przejazdu na pierwszej ma się skrócić z 3 do 2 godzin, a na drugiej z 4 do półtorej godziny. Najpóźniej w przyszłym roku ma się też zakończyć budowa dworca podziemnego.
Pielgrzym w korku
ŚDM ściągną do miasta również tłumy zmotoryzowanych pielgrzymów. Głównie z Polski i z Europy. Tymczasem trasa S7 i północna obwodnica nie zostaną wykonane do tego czasu, aby odciążyć ruch w Krakowie.
Miasto apeluje, więc do rządu o przyspieszenie tych inwestycji.- Trudno na to liczyć, ale Kraków poradzi sobie z tym, co ma - uważa Ireneusz Raś, poseł PO. - Ale państwo na pewno się dołoży do organizacji obchodów. Poproszę premiera, by się pochylił nad tym zagadnieniem.
Realizacja trasy S7 na odcinkach węzeł Rybitwy - węzeł Igołomska i Lubień - Rabka planowana jest na lata 2014-2017. A na trasie do granicy woj. świętokrzyskiego dopiero w roku 2020. Budowa północnej obwodnicy to też wielka niewiadoma. Rząd nie da na nią pieniędzy. Unia Europejska - może.
Tego nie będzie:
trasa S7 na odcinkach:
- Węzeł Rybnitwy-Węzeł Igołomska
- odcinek do granicy województwa świętokrzyskiego
- odcinek Lubień-Rabka
- Północna Obwodnica
- Trasa Balicka
- Trasy Łagiewnicka, Pychowicka, Zwierzniecka
To będzie:
- podziemia Dworca Głównego
- rozbudowany port lotniczy w Balicach,
- zmodernizowana linia kolejowa do Balic,
- hala widowiskowa w Czyżynach,
- Centrum Jana Pawła II,
-centrum kongresowe,
- linia tramwajowe Lipska-Wielicka,
- kolej aglomeracyjna
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
