Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowe Dni Młodzieży 2016. Będzie większe lotnisko, ale korki pozostaną

Piotr Rąpalski
Na mszy na plaży Copacabana były trzy miliony wiernych.
Na mszy na plaży Copacabana były trzy miliony wiernych. fot. Sebastiao Moreira
Światowe Dni Młodzieży w roku 2016 odbędą się w Krakowie. Papież Franciszek już umówił się w naszym mieście z tłumami pielgrzymów. Mogą ich przyjechać nawet dwa-trzy miliony. Czy Kraków zdąży się przygotować na ich przyjęcie? Zapewnić dojazd, miejsca noclegowe i zabezpieczyć obchody?

Światowe Dni Młodzieży 2016 [TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKO O ŚDM 2016]

Warto ponieść wysiłek, bo ta impreza to nie tylko wielki prestiż, ale i spory dochód. Szacuje się, że na zakończonych właśnie w Rio de Janeiro Dniach Brazylia zarobiła 400 mln euro. Przedtem jednak wydała 100 milionów(co wywołało protesty mieszkańców). Z kolei dwa lata temu na organizację ŚDM w Madrycie wydano 50 mln euro. Zyski wyniosły 160 mln.

Miasto Kraków i Kościół też muszą się przygotować na wydatki (dokładnie kosztów jeszcze nikt nie oszacował), a także na wiele miesięcy żmudnych, logistycznych przygotowań. No i trzeba zdążyć z niezbędnymi inwestycjami.

Światowe Dni Młodzieży na Błoniach? Niekoniecznie
Po pierwsze - trzeba wybrać miejsce, gdzie odbęda się msze święte z udziałem papieża. To w nich bierze udział największa liczba pielgrzymów. - Za wcześnie jeszcze o tym mówić. Pierwszym krokiem miasta będzie spotkanie z organizatorem, stroną kościelną, i zapoznanie się z oczekiwaniami - mówi prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. - Ale trudno sobie wyobrazić, by wydarzenia Światowego Dnia Młodzieży nie były organizowane w Łagiewnikach czy na Błoniach.
Najwięcej osób na Błoniach, ponad 2 mln, zgromadziła msza odprawiona w 2002 r. przez Jana Pawła II. Ale gdyby pielgrzymów miało przyjechać więcej, magistrat rozważa inne tereny, np. łąki w Pychowicach. Wspominało się też o lotnisku w Pobiedniku Wielkim, ale z tego miejsca zbyt trudno dostać się do centrum.

Światowe Dni Młodzieży - pielgrzym musi też spać
Według Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Kraków dysponuje oficjalnie ok. 30 tys. miejsc noclegowych w hostelach i hotelach. Doświadczenie wcześniejszych miast-gospodarzy ŚDM pokazuje jednak, że to nie problem. Pielgrzymom organizuje się pola namiotowe, zapewnia miejsca na stadionach i w prywatnych kwaterach.

- Trzeba pamiętać, że na ŚDM przyjeżdżają młodzi, którzy nie szukają pięciogwiazdkowych hoteli. Mamy do dyspozycji akademiki, szkoły, przygotujemy pola namiotowe. Liczymy na parafie, które tradycyjnie przyjmują pielgrzymów, i na gminy ościenne - mówi Jacek Majchrowski. Pomoc Krakowowi już zapowiada Zakopane. Chce u siebie stworzyć wioskę dla pielgrzymów.
Miejsca dla nich można też przygotować w okolicy pasa startowego w Czyżynach. Na początku 2014 r. oddana do użytku zostanie też hala widowiskowo-sportowa na 18 tys. widzów. Może zostać wykorzystana pod mniejsze imprezy i jako hotel. Podobnie stadiony Wisły i Cracovii oraz sanktuarium w Łagiewnikach wraz z budowanym właśnie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się".

Światowe Dni Młodzieży - lotnisko będzie gotowe
Pielgrzymi z zachodniej Europy i obu Ameryk zapewne wybiorą się do Krakowa samolotami. W porcie w Balicach właśnie rozpoczęła się wielka inwestycja. Powstaje jeden potężny terminal dla lotów krajowych oraz międzynarodowych, rozbudowana zostanie płyta lotniska. Dzięki temu port będzie mógł rocznie obsłużyć aż 8 mln pasażerów (dziś obsługuje 3,5 mln osób). Koszt inwestycji to pół miliarda złotych.

- Na ŚDM będziemy gotowi. Planujemy zakończyć inwestycję w roku 2015 - mówi Urszula Podraza, rzeczniczka portu lotniczego w Balicach. Równocześnie przy lotnisku budowany jest hotel ze 154 pokojami. Będzie gotowy w 2014 roku. Działa już parking na ponad 1200 miejsc.

Problemem jest jednak marne połączenie lotniska z miastem. Trasa Balicka zapowiadana od lat nie powstanie na czas. Planowana jest dopiero w 2028 r. - Nie jest inwestycją pierwszej potrzeby. Najwygodniejszym sposobem dojazdu z lotniska pozostaje szynobus, to tylko kwestia dostosowania częstotliwości kursów do potrzeb. Mamy też wygodny dojazd przez trzypoziomowe rondo Ofiar Katynia - tłumaczy prezydent Majchrowski. Ratunkiem ma być zmodernizowana linia kolejowa oraz nowoczesna stacja połączona pasażem z portem lotniczym. Obie inwestycje mają być gotowe do końca 2015 roku.

Równocześnie kolej modernizuje tory na trasach z Warszawy i Rzeszowa do Krakowa. Czas przejazdu na pierwszej ma się skrócić z 3 do 2 godzin, a na drugiej z 4 do półtorej godziny. Najpóźniej w przyszłym roku ma się też zakończyć budowa dworca podziemnego.

Pielgrzym w korku
ŚDM ściągną do miasta również tłumy zmotoryzowanych pielgrzymów. Głównie z Polski i z Europy. Tymczasem trasa S7 i północna obwodnica nie zostaną wykonane do tego czasu, aby odciążyć ruch w Krakowie.

Miasto apeluje, więc do rządu o przyspieszenie tych inwestycji.- Trudno na to liczyć, ale Kraków poradzi sobie z tym, co ma - uważa Ireneusz Raś, poseł PO. - Ale państwo na pewno się dołoży do organizacji obchodów. Poproszę premiera, by się pochylił nad tym zagadnieniem.

Realizacja trasy S7 na odcinkach węzeł Rybitwy - węzeł Igołomska i Lubień - Rabka planowana jest na lata 2014-2017. A na trasie do granicy woj. świętokrzyskiego dopiero w roku 2020. Budowa północnej obwodnicy to też wielka niewiadoma. Rząd nie da na nią pieniędzy. Unia Europejska - może.

Tego nie będzie:
trasa S7 na odcinkach:
- Węzeł Rybnitwy-Węzeł Igołomska
- odcinek do granicy województwa świętokrzyskiego
- odcinek Lubień-Rabka
- Północna Obwodnica
- Trasa Balicka
- Trasy Łagiewnicka, Pychowicka, Zwierzniecka

To będzie:
- podziemia Dworca Głównego
- rozbudowany port lotniczy w Balicach,
- zmodernizowana linia kolejowa do Balic,
- hala widowiskowa w Czyżynach,
- Centrum Jana Pawła II,
- centrum kongresowe,
- linia tramwajowe Lipska-Wielicka,
- kolej aglomeracyjna

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska