Historia Światowego Dnia Gleby
Gleba swoje święto otrzymała w 2002 roku, dzięki Międzynarodowej Unii Towarzystw Gleboznawczych. Na zatwierdzenie musiała jednak poczekać. Dopiero w 2013 roku ONZ, przy zaangażowaniu FAO i Królestwa Tajlandii, poprzez rezolucję ustanowiła 5 grudnia Światowym Dniem Gleby.
W 2021 roku hasłem przewodnim jest „powstrzymać zasolenie gleb, zwiększyć produkcyjność gleb”. W święcie od 2016 roku bierze udział Centrum Edukacji Gleboznawczej – Muzeum Gleb, które organizuje krakowskie obchody wspólnie z wszystkimi krakowskimi gleboznawcami. W ten ważny dzień angażują się również gleboznawcy z innych krajowych uczelni i instytucji badawczych organizując obchody w swoich jednostkach.
- W tym roku, ze względu na pandemię, musieliśmy odwołać spotkania na żywo. We wcześniejszych latach zapraszaliśmy kilka klas uczniowskich, które mogły wziąć udział w warsztatach, panelach, zajęciach plastycznych oraz zwiedzić muzeum. Nad merytoryką całej akcji od początku czuwają krakowscy gleboznawcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dziś możemy zaoferować zainteresowanym konferencje online, gdzie przewodnim tematem będzie zasolenie gleb. W Polsce nie stanowi to poważnego problemu, są jednak miejsca, gdzie ono istnieje - czy to w pozostałościach po zakładach przemysłowych, czy też poprzez wpływ soli drogowej - mówi nam dr inż. Piotr Pacanowski z Centrum Edukacji Gleboznawczej - Muzeum Gleb Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Konferencje online
W Poznaniu już 3 grudnia będzie miało miejsce spotkanie online: THE IMPACT OF CLIMATE CHANGE ON SOIL DEGRADATION
10 grudnia webinarium na temat zasolenia gleb w Polsce odbędzie się w Toruniu pod hasłem: GLEBY ZASOLONE W POLSCE - ZNACZENIE NAUKOWE, EKOLOGICZNE I UŻYTKOWE
Głos z Krakowa będzie można usłyszeć 14 grudnia na konferencji: ANTROPOGENICZNE PRZEKSZTAŁCENIA ŚRODOWISKA GLEBOWEGO GLEBOWEGO")
Gleby w Polsce – które królują?
Ministerstwo Edukacji i Nauki, poprzez Zintegrowaną Platformę Edukacyjną, wyjaśnia, jak na proces glebotwórczy wpływają m.in. klimat, rzeźba terenu czy też skała macierzysta. Według danych najwięcej gleb w Polsce stanowią brunatne, płowe i bielicowe.
To też może Cię zainteresować
Z kolei Polskie Towarzystwo Gleboznawcze w swojej „Systematyce gleb Polski” z 2019 roku precyzuje, że wyróżniamy 30 typów gleb pogrupowanych w 9 rzędach:
- gleby słabo ukształtowane,
- gleby brunatnoziemne,
- gleby bielicoziemne,
- gleby płowoziemne,
- gleby czarnoziemne,
- gleby pęczniejące,
- gleby glejoziemne,
- gleby organiczne,
- gleby antropogeniczne.
Na wysiew zbóż i sadzenie roślin sprawdzają się ziemie brunatne, dostępne na nizinnych terenach. Bielice i płowe zaliczane są do słabych gleb. Za najbardziej jakościowe uznaje się czarnoziemy, których jest niewiele; można je spotkać m.in. w Małopolsce czy na Lubelszczyźnie.
Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Centrum Edukacji Gleboznawczej – Muzeum Gleb, Polskie Towarzystwo Gleboznawcze
