FLESZ - Zima nie odpuszcza
Pomysł z fusami zamiast soli zaczerpnięty został naszych wschodnich sąsiadów ze Lwowa. Na taki nietypowy pomysł wpadła doradczyni burmistrza Lwowa Iryna Orszak. Urzędniczka przekonuje, że fusy są materiałem ściernym i nie tylko nie szkodzą zieleni, ale mogą być dla niej przydatne. Ponadto fusy z kawy mają użyteczne właściwości – poprawiają jakość gleby, pozytywnie wpływają na zielone nasadzenia oraz nie wpływają negatywnie na łapy zwierząt.
Na efekty krakowskiej wersji ukraińskiego eksperymentu nie trzeba był długo czekać. Do akcji włączyło się już 50 kawiarni, które zaoferowały fusy ze swoich ekspresów. W tym małe lokale, jak i jednak z największych światowych sieciówek na świecie serwujących kawę. Podczas wtorkowego sypania fusów również mieszkańcy mogli bezpośrednio się przekonać, czy to rozwiązanie jest skuteczne.
Zdaniem prof. Jacka Antonkiewicza fusy z kawy nie nadają się do wysypywania na ścieżki i alejki w dużych ilościach, czyli takich, jakie stosuje się podczas zimy.
- Kofeina i jej pochodne działają bakteriobójczo i grzybobójczo. Działają podobnie jak antybiotyk, który niszczy mikroorganizmy. Jeśli takie substancje trafią do wód gruntowych i do oczyszczalni ścieków to zostanie zaburzony ekosystem mikroorganizmów, w tym bakterii, które są odpowiedzialne za oczyszczanie wody - wyjaśnia ekspert z Uniwersytetu Rolniczego.
Kofeina zabójcza dla bioróżnorodności
Jego zdaniem fusy przegrywają z neutralnym piaskiem, a nawet z solą, która mimo, że jest szkodliwa dla roślin, to i tak szybko rozpuszcza się w wodzie i jest wypłukiwana.
- Fusy z kawy ulegają biodegradacji (rozkładowi), ale pochodne związki kofeiny mogą mieć gorsze skutki niż zasolenie dla środowiska. Kofeina w glebie może doprowadzić do zaniku bioróżnorodności - ostrzega specjalista.
Prof. Jacek Antonkiewicz dodaje, że zgodnie z ustawą o odpadach fusy z kawy są odpadami biodegradowalnymi i używanie ich jako środka do posypywania oblodzonych chodników i alejek jest niezgodne z prawem, ponieważ nie utraciły statusu odpadów.
- Gdyby chciano ich używać zamiast soli trzeba by to uregulować administracyjnie - podkreśla ekspert.
Prof. Antonkiewicz sugeruje, aby monitorować gleby, wody gruntowe w miejscach gdzie rozsypano fusy i sprawdzać, jaka będzie reakcja roślin na wiosnę, kiedy wszystko budzi się do życia.
Specjalista z Uniwersytetu Rolniczego zaznacza, że chętnie włączy się w badania i monitoring wpływu fusów z kawy na zieleń i wodę w miejscach gdzie przeprowadzono eksperyment.
Piotr Kempf, szef ZZM uważa, że zaangażowanie się w monitorowanie eksperymentu eksperta w UR to bardzo dobry pomysł.
Zaznacza również, że pokawowych odpadów wysypanych na ścieżki jest nieporównywalnie mniej niż piasku i soli. - Tylko dziś na krakowskie ulice i chodniki wysypano 80 ton piasku, a my uzbieraliśmy jedynie 20 kg fusów. W tej akcji nie ma na razie mowy o sypaniu na dużą skalę. To jest eksperyment na jednej alejce od skweru im. Andrzeja Wajdy do Barbakanu. Będziemy tam sypali fusy całą zimę a na wiosnę sprawdzimy jakie będą tego skutki. Jeśli roślinności będzie źle reagowała zrezygnujemy z tek akcji, a jeśli eksperyment zakończy się sukcesem pomyślimy nad rozpowszechnieniem tej metody walki z oblodzonymi alejkami - mówi Piotr Kempf.
Zasady stosowania soli i piasku
Przypomnijmy, że w Krakowie na terenach parków i zieleńców utrzymywanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej obowiązuje zakaz używania soli. Jest to sprawdzane przez miejskich ogrodników, a każde ewentualne użycie soli skutkuje naliczeniem kar umownych na firmy wykonawcze, utrzymujące parki.
Z kolei pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania do odśnieżania stosują sól wyłącznie na jezdniach i starają się nie solić w pobliżu zieleńców i terenów zielonych. Na obszarze Starego Miasta wykorzystywany jest wyłącznie chlorek wapnia i piasek.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
