Świebodzice: Zawaliła się kamienica. Nie żyje sześć osób (ZDJĘCIA, RELACJA)

Małgorzata Moczulska, AB, PB, fot: Dariusz Gdesz
Zawalenie kamienicy w Świebodzicach. W sobotę przed godziną 9 rano przy ulicy Krasickiego w Świebodzicach zawaliła się kamienica. Nawet kilkanaście osób było uwięzionych pod gruzami. Nie żyje sześć osób, dwie z nich to dzieci. Akcja ratunkowa i poszukiwawcza zakończyła się w niedzielę o godz. 7 rano. Prowadziło ją nawet 160 ratowników. - Dom złożył się jak domek z kart. To straszne - mówią świadkowie zdarzenia. Na miejsce tragedii udała się premier Beata Szydło, która złożyła kondolencje rodzinom ofiar oraz zapowiedziała pomoc finansową dla poszkodowanych. Wyrazy współczucia wyraził również prezydent Andrzej Duda. Przyczyny tragedii wyjaśni specjalnie powołana komisja.

Na miejscu zdarzenia początkowo było kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pierwsza jednostka pojawiła się przy gruzowisku zaledwie cztery minuty od otrzymania zgłoszenia. W sobotę w Świebodzicach pracowali strażacy z 36 zastępów, w tym z jednostki ratownictwa specjalistycznego z psami. Specjalnie wyszkolone psy pomagały w poszukiwaniach uwięzionych ludzi. W akcji poszukiwawczej udział wzięły także specjalistyczne grupy z Jastrzębia-Zdroju, Lubina i Wałbrzycha, a także Wrocławia. W okolicy lądował również śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Do godziny 10.30 udało nam się wyciągnąć dwie osoby, która były uwięzione i nawoływały pomocy. Jedna wyszła z gruzowiska o własnych siłach – relacjonował w sobotę Jacek Kurczyński ze straży pożarnej w Świdnicy.

Godzinę później już było wiadomo, że zawalenie się budynku miało tragiczny przebieg. Zginęło co najmniej sześć osób, dwie z nich to były dzieci w wieku szkolnym. Cztery osoby zostały ranne, jednak stan części z nich jest ciężki. O życie w szpitalu przy ul. Fieldorfa we Wrocławiu walczy 10-letni chłopiec. Na szczęście w poniedziałek jego stan poprawił się i lekarze są dobrej myśli. Cztery osoby zameldowane w kamienicy nie odniosły obrażeń - na szczęście przebywały poza budynkiem.

W Świebodzicach ogłoszono trzydniową żałobę. W tym czasie odwołane są wszelkie wydarzenia kulturalne, a flagi z czarnym kirem opuszczone zostały do połowy masztu.

TAK RELACJONOWALIŚMY NA ŻYWO PRZEBIEG WYDARZEŃ W ŚWIEBODZICACH

AKTUALIZACJA. NIEDZIELA GODZ. 13.50
W Świebodzicach ogłoszono trzydniową żałobę. Żałoba potrwa od niedzieli, 9 do wtorku, 11 kwietnia. W tym czasie odwołane są wszelkie wydarzenia kulturalne, a flagi z czarnym kirem opuszczone zostały do połowy masztu.

Od poniedziałku na terenie każdej ze szkół w mieście będzie udzielona pomoc psychologiczna uczniom, nauczycielom i rodzicom w związku z sobotnim wydarzeniem. Punkt pomocy dla wszystkich osób, potrzebujących wsparcia w związku z wydarzeniami, będzie także uruchomiony na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach - czytamy na stronie swiebodzice.pl.

AKTUALIZACJA. NIEDZIELA GODZ. 13.20
W miejscu tragedii panuje nienaturalna cisza. Akcja ratunkowa jest zakończona i w pobliżu rumowiska znajdują się policjanci, którzy pilnują terenu. Trwa również śledztwo mające odpowiedzieć na pytanie jak doszło tragedii? W okolice gruzowiska przychodzą również okoliczni mieszkańcy. Nie mogą uwierzyć w to, co się stało.

Świebodzice: Zawaliła się kamienica. Nie żyje sześć osób (ZDJĘCIA, RELACJA)
Dariusz Gdesz
Świebodzice: Zawaliła się kamienica. Nie żyje sześć osób (ZDJĘCIA, RELACJA)
Dariusz Gdesz

AKTUALIZACJA. NIEDZIELA GODZ. 11.30
Trwa walka o życie 10-letniego chłopca, który ucierpiał w katastrofie w Świebodzicach. Dziecko znajduje się w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu. - Chłopiec ma urazy wielonarządowe, jest w śpiączce farmakologicznej. Jego stan jest bardzo ciężki i walczy o życie - mówi dla GazetaWroclawska.pl dr Jacek Chodorski.

AKTUALIZACJA. NIEDZIELA GODZ. 10.50
- O godz. 7 rano zakończyła się akcja ratunkowa. Straż pożarna ma pewność, że pod gruzami już nikogo nie ma - powiedział podczas briefingu prasowego Paweł Hreniak.

Od samego rana trwało spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego. Wzięli w nim udział: burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, komendant wojewódzki straży pożarnej, komendant wojewódzki policji, prokurator oraz inspektor nadzoru budowlanego. Wydano również zgodę na powrót 18 osób do swoich mieszkań w trzech budynkach, które znajdują się w pobliżu zawalonej kamienicy. Mieszkańcy będą mieć podłączoną wodę, prąd oraz gaz.

Przyczyny katastrofy wyjaśni działająca od wczoraj 7-osobowa komisja. Jej prace potrwają co najmniej kilka tygodni.

AKTUALIZACJA. NIEDZIELA GODZ. 10.25
- Nie ma planów ogłoszenia żałoby narodowej po tragedii w Świebodzicach - powiedział w Śniadaniu w Radiu ZET dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta. Marek Magierowski podkreślił, że Andrzej Duda na Twitterze złożył rodzinom ofiar kondolencje. Magierowski dodał, że prezydent o sytuacji w Świebodzicach rozmawiał przez telefon z premier Szydło.

AKTUALIZACJA. NIEDZIELA GODZ. 10.10
Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego.

AKTUALIZACJA. NIEDZIELA GODZ. 8.45
Narada sztabu kryzysowego jednak o godzinie 10 - informuje wojewoda Paweł Hreniak. Na miejscu katastrofy jest również biskup świdnicki Ignacy Dec, który zaapelował o modlitwę oraz pomoc poszkodowanym. - Niech ludzie dobrej woli wielkodusznie pospieszą z pomocą tym, którzy na tę pomoc czekają - apeluje biskup Dec.

Świebodzice: Zawaliła się kamienica. Nie żyje sześć osób (ZDJĘCIA, RELACJA)
Dariusz Gdesz

AKTUALIZACJA. NIEDZIELA GODZ. 7.10
Przez całą noc trwała akcja poszukiwawcza. Jednakże, przez te kilka godzin nikogo nie odnaleziono. Na godzinę 9. zaplanowano naradę sztabu kryzysowego.

Świebodzice: Zawaliła się kamienica. Nie żyje sześć osób (ZDJĘCIA, RELACJA)
Dariusz Gdesz

AKTUALIZACJA GODZ. 22.10.
Premier Beata Szydło zapowiedziała pomoc finansową dla rodzin ofiar. Osierocone dzieci otrzymają rentę specjalną.

- Najważniejsze, żeby wszyscy którzy ucierpieli powrócili do zdrowia. Akcja trwa, mamy nadzieję, że nikogo już nie ma pod gruzami. Są przygotowane środki na pomoc miastu. Podjęłam decyzję, że dzieci, które zostały osierocone otrzymają renty specjalne. Sprawdzamy sytuację materialną pozostałych osób. Zapewniam pomoc finansową. Rząd pomoże potrzebującym - powiedziała w Świebodzicach premier Szydło.

- Jestem dumny z pracy ratowników. Dla nich etos służby nie jest pustym hasłem, dziś wypełnili to pojęcie treścią. Jestem dumny z postawy straży pożarnej, policji. Wiele wskazuje na to, że pod gruzami nie ma już ludzi, ale musimy być przekonani. Akcja ratownicza będzie trwała całą noc - dodał szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Świebodzice: Zawaliła się kamienica. Nie żyje sześć osób (ZDJĘCIA, RELACJA)
Dariusz Gdesz

AKTUALIZACJA GODZ. 21.25.
Trwają rozmowy w sztabie zarządzania kryzysowego. Na miejscu jest także minister edukacji Anna Zalewska.

Świebodzice: Zawaliła się kamienica. Nie żyje sześć osób (ZDJĘCIA, RELACJA)
Dariusz Gdesz

AKTUALIZACJA GODZ. 21.15.
Premier Beata Szydło i minister Mariusz Błaszczak są już w Świebodzicach. Szefowa rządu rozmawia z przedstawicielami służb ratunkowych odpowiedzialnych za akcję poszukiwawczą.

AKTUALIZACJA GODZ. 21.00.
Znaleziono w rumowisku prawdopodobnie ostatniego poszukiwanego. To 54-letni mężczyzna. Niestety nie żyje. Służby zakładają, że w kamienicy mogło przebywać więcej osób, niż było zameldowanych. Poszukiwania będą trwać dopóty nie zostanie uprzątnięty teren.

AKTUALIZACJA GODZ. 20.40.
Wyrazy współczucia i wsparcia wyraził również Andrzej Duda. Prezydent podziękował służbom ratunkowym za sprawną akcję.

AKTUALIZACJA GODZ. 20.35.
Premier Beata Szydło złożyła kondolencje rodzinom ofiar.

AKTUALIZACJA GODZ. 20.10.
Trwają poszukiwania prawdopodobnie jednej osoby. W akcji pomaga 11 psów ratowniczych. - Akcja ratunkowa będzie prowadzona do skutku - zapowiada wojewoda Paweł Hreniak.

AKTUALIZACJA GODZ. 18.25.
Do tej pory wydobyto 9 osób, w tym 5 ciał. Nadal trwają poszukiwania ostatniej osoby. Infolinia dla i bliskich osób poszkodowanych: 746669517 i 74669518.

AKTUALIZACJA GODZ. 17.40.
Trwają poszukiwania jeszcze jednej osoby. Wszyscy wierzą, że nie będzie to kolejna ofiara śmiertelna.

AKTUALIZACJA GODZ. 17.20.
Premier Beata Szydło i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zmierzają na miejsce tragedii - informuje wojewoda Paweł Hreniak. Konferencję prasową z premier Szydło zapowiedziano na godz. 21.

AKTUALIZACJA GODZ. 17.15.
Z gruzowiska wyciągnięto ciało kobiety. Niestety to już piąta ofiara. Kobieta była matką 8-letniej dziewczynki, której ciało wcześniej wyciągnięto z rumowiska.

AKTUALIZACJA GODZ. 17.10.
Prace poszukiwawcze mają trwać także w nocy przy sztucznym oświetleniu. Wojewoda Paweł Hreniak jest w stałym kontakcie z premier Beatą Szydło.

AKTUALIZACJA GODZ. 16.45.
Wyciągnięto kolejną osobę z rumowiska. Niestety starszy mężczyzna nie przeżył. To czwarta ofiara śmiertelna.
Strażacy poszukują już tylko dwóch osób. Jedna z poszukiwanych (kobieta) odnalazła się bowiem poza miejscem wypadku. Jest cała i zdrowa.

AKTUALIZACJA GODZ. 16.38.
Uruchomiono specjalne numery telefonu, na który mogą dzwonić bliscy osób mieszkających w zawalonej kamienicy: 074 666 95 17 oraz 074 666 95 18.

AKTUALIZACJA GODZ. 16.30.
Podczas kolejnej konferencji prasowej wojewoda poinformował, że z budynków sąsiadujących z zawaloną kamienicą ewakuowano 25 osób. Większość z nich noc spędzi poza domem.

- Mamy dla nich przygotowane miejsca noclegowe. Będzie też autobus, który je tam zawiezie - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

CO DZIAŁO SIĘ OD MOMENTU ZAWALENIA SIĘ KAMIENICY DO GODZ. 16.

- Potwierdzam, że mamy już trzy ofiary śmiertelne, szukamy jeszcze czterech - mówił podczas konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Komendant straży pożarnej dodawał, że jednej trzyosobowej rodziny nie było w chwili wybuchu w domu. - W momencie wybuchu w kamienicy było 15 osób. Trzy osoby wyszły o własnych siłach, czwartej pomogli ratownicy. Siedem kolejnych wyciągnęliśmy podczas dalszej części akcji ratunkowej - wyliczał komendant.
Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz podkreślał, że budynek był w niezłym stanie technicznym, instalacje, w tym gazowa były wymieniane w 2009 roku.

- Jedna wielka kupa gruzu. Dom złożył się jak domek z kart. To straszne - mówi dla portalu SWIDNICA.NASZEMIASTO.PL Czytelniczka Agnieszka.

Daniel Mucha ze straży pożarnej mówi, że akcja potrawa jeszcze wiele godzin. - Przeszukamy każdy zakamarek. Jesteśmy przygotowani. Mamy na miejscu psy ratownicze specjalizujące się w szukaniu uwięzionych pod gruzami, kamery termowizyjne oraz geofony, za pomocą których jesteśmy w stanie usłyszeć najcichsze odgłosy z rumowiska - mówi strażak.

Podczas konferencji prasowej służby zdradziły, że ewakuowano również wszystkich mieszkańców sąsiednich kamienic. - Na miejscu jest nadzór budowlany i dopóki nie będziemy pewni, że ludzie mogą bezpiecznie wrócić do domów, pozostaną poza nimi - usłyszeli dziennikarze.

Rodziny oraz poszkodowani zostali objęci pomocą psychologiczną. Na razie nie wiadomo czy powodem zawalenia się kamienicy była katastrofa budowlana czy wybuch gazu.

WIĘCEJ INFORMACJI NA PORTALU SWIDNICA.NASZEMIASTO.PL

Wideo

Materiał oryginalny: Świebodzice: Zawaliła się kamienica. Nie żyje sześć osób (ZDJĘCIA, RELACJA) - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 157

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Radzio

nie rozumiem intencji tego komentarza pomiewaz
- nie dodaje on zadnej wartosci to tresci tego artykulu
- komentarz nie komentuje przeslania artykulu
- autor komentarza wyraznie bredzi nie na temat
sugeruje usuwanie takich komentarzy by nie stawaly sie one standardem w polskiej prasie

dodatkow autor komentarza widocznie nie doczytal i nie docenia tego ze autorzy artykulow w gazecie wroclawskie podpisuja sie imieniem i nazwiskiem co nalezy cenic

R
Radzio

nie rozumiem intencji tego komentarza pomiewaz
- nie dodaje on zadnej wartosci to tresci tego artykulu
- komentarz nie komentuje przeslania artykulu
- autor komentarza wyraznie bredzi nie na temat
sugeruje usuwanie takich komentarzy by nie stawaly sie one standardem w polskiej prasie

dodatkow autor komentarza widocznie nie doczytal i nie docenia tego ze autorzy artykulow w gazecie wroclawskie podpisuja sie imieniem i nazwiskiem co nalezy cenic

g
gość

Kamienica się zawaliła, bo za dużo jest w Polsce takich, jak ty, IDIOTÓW, co nie znają SWOICH PRAW! A ty: swoich praw bronisz, czy nadajesz sobie takie, jakich potrzebujesz, bo wolisz pieniądze BEZ ROBOTY, niż odpowiedzialność, za to czego ROBIĆ CI SIĘ "NIE OPŁACA"?

NAJEMCA, to NAJEMCA, a właściciel, to WŁAŚCICIEL! Najemca, nie musi się znać na konstrukcji, ale WŁAŚCICIEL, dla własnego dobra, powinien mieć o tym jakieś pojęcie.

A ZARZĄDCA pieniądze dostaje tylko za to, że powinien POWOŁAĆ ODPOWIEDZIALNY DZIAŁ TECHNICZNY!

Najemca NIE MA PRAWA NIC ZLECAĆ, bo nie ma żadnych kwalifikacji do tego! Za skutki "zleceń" najemcy odpowiada ten, kto powinien panować NA BIEŻĄCO nad panującą sytuacją, kto ma prawo dokonywać odbioru technicznego; ten, komu powierzono PIECZĘ nad WŁASNOŚCIĄ GMINY!

PRL SIĘ SKOŃCZYŁ! Teraz WŁASNOŚĆ, TO WŁASNOŚĆ!

O
Ona

To jest straszne co sie stało...Wyrazy współczucia dla rodzin które straciły najbliższych.

 

Ps.Na prawdę wielki szacunek dla Strażaków , pogotowia ratunkowego i innych którzy pomagali.

Tyle pracy , poświęceń...

 

s
szwaGIEREK

prezydent nie przyjedzie bo nie ma czynnej kuchni I nic by biedak nie zjadl.

j
ja

W zasadzie, tak jest przyjęte, że aktualizacje wrzuca się od góry, żeby osoby śledzące temat, nie musiały szukać po tekście. Proszę zwrócić uwagę na godziny aktualizacji.
Warto się douczyć o takich sposobach publikacji, czytając poważniejsze rzeczy.

G
Gość

Ciulowo sie czyta te nędzne wypoziny, zamiast pokolei z góry na dół, to trzeba zjechać na doł, do góry, na dółm, do góry potem na dół....
Co to za nieuk pospolity, jego to na wychłostanie i wywalenie z gazety !
Nie można pisać normalnie po kolei i koncząc na dole ?
A nie ! Koniec jest na samej górze, czytane od d***.
To tak jak czytanie gazety do góry nogami !

Wracając do tematu... Wyrazy współczucia dla Rodzin.

P
Polak

Kretyn z ciebie. To jest ich obowiązek ,taka wizyta jest dowodem na to ,że taka tragedia ,katastrofa nie jest obojetna dla rządzących .!
Gdy by ich tam nie było ,byś wznosił larum ,że ich tam nie było .

P
Paaaaaanie

Janusz zaoszczedzil 150zl.

S
Sępolnianin

Nawet ludzka tragedia jest okazja do autoreklamy. Po ch... Wojewoda, min.spr. Wewnetrznych i premier (!) na miejscu? Przez ich arcyważna wizytę służby maja tylko więcej roboty. Ale ci cynicy wiedza, że ciemnigród kupi to jako zaj...ste zaangażowanie i troskę o dobro kraju. Rzygać się chce...

G
Gość

i tak przecież co mc bierzecie za pierdzenie w ratuszowe stołki prawie 3 razy tyle, co nie ?

w
wwwww

Pewnie przegląd budynku odbył się zaocznie, ktoś wziął 300zł za "podpis" nie oglądając obiektu i mamy co mamy.

w
war

Oho, język wyznawcy mojżesza, jak zwykle, pełen jadu i nienawiści...

E
EdW

Tam stała się już wystarczająco duża tragedia. Proszę pozwolić działać profesjonalistom - ratownikom, lekarzom, inspektorom. inżynierom. Pomoc mile widziana, ale bez podejrzeń, że jest czyniona dla podwyższenia słupków. Nie musicie tam być osobiście. To nie służy nikomu, także Wam.

M
Miętowy

Dlaczego Bóg zabrał dzieci? Niesprawiedliwe!Wielkanoc tuż tuż i ludzie zostali bez świątecznego stołu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3