Obchody rozpoczną się o 9:30 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Archikatedrze św. Jana. Następnie o godzinie 11:00 na Zamku Królewskim przewidziano ceremonię wręczenia odznaczeń państwowych. Zwyczajowo 3 maja prezydent dekoruje zasłużone osoby z różnych obszarów działalności publicznej Orderami Orła Białego.
Uroczystości w cieniu wojny na Ukrainie
W południe na Placu Zamkowym zaplanowano uroczystość, podczas której Andrzej Duda wygłosi okolicznościowe przemówienie. Pałac Prezydencki przyznaje, że tegoroczne obchody odbywają się w cieniu wojny na Ukrainie.
- Jestem przekonany, że w wystąpieniach prezydenta ta sprawa, która nas wszystkich dzisiaj tak jednoczy, czyli walka Ukrainy o swoją wolność, będzie najważniejszym tematem - powiedział Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Jeszcze rok temu, podczas obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w Warszawie gościł prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski. Wczoraj podczas uroczystości Dnia Polonii i Polaków za Granicą prezydent Andrzej Duda relacjonował aktualne rozmowy z ukraińskim przywódcą dotyczące uchodźców.
- Mówiłem mu - Wołodymyr, formalnie są uchodźcami, ale tak naprawdę są naszymi gośćmi. Wołodymyr powiedział "nie ma granicy pomiędzy Polską a Ukrainą". Wierzę w to głęboko, że na przyszłość jego słowa będą jeszcze prorocze - powiedział prezydent. Dodał, że to, co widzimy na Ukrainie, to tragiczne ziszczenie się słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Dlatego że jest taki naród, który uważa, że inne powinny być mu podporządkowane, na co my - wolny świat - mówimy zdecydowanie nie - zaznaczył Andrzej Duda.
Spotkanie w Pałacu Prezydenckim
W godzinach popołudniowych w Pałacu Prezydenckim prezydent wraz z małżonką organizuje świąteczne spotkanie z udziałem przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, organizacji społecznych, samorządów, wojska oraz służb mundurowych.
Uchwalona 231 lat temu Ustawa Rządowa - Konstytucja 3 Maja była drugim na świecie i pierwszym w Europie tego typu spisanym aktem prawnym regulującym organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Przyjęcie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już dwa dni później. W okresie zaborów publiczne świętowanie tej rocznicy było zagrożone surowymi karami, w tym zsyłkami. W XX wieku Święto Narodowe 3 maja ustanowiono w 1919 roku. Oficjalnie zniesiono je w okresie PRL. Państwowy charakter uroczystości przywrócono w 1990 roku. Począwszy od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.
źródło: Polskie Radio 24
