Dożynki w Rajsku to było wspólne święto mieszkańców czterech wsi z dwóch gmin Oświęcim i Brzeszcze. Wspólnie z Rajskiem świętowały Skidziń, Brzeszcze-Budy i Wilczkowice.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w parafii Przenajświętszej Trójcy w Rajsku. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli korowodem na parking, gdzie odbyła się druga część oficjalnych obchodów. Symboliczne bochny chleba przyjęli sołtys Wilczkowic Zbigniew Stawowy i sołtys Rajska Maciej Majerski, a następnie przekazali je na ręce Iwony i Roberta Liszków z Wilczkowic, którzy w tym roku pełnili rolę starostów oraz księdza proboszcza Lecha Kalinowskiego.
Wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek podziękował rolnikom za włożony trud oraz życzył dalszej pomyślności. – Moje serce w części zawsze będzie w tej parafii – zdradził także wójt. – Z niej pochodzi moja rodzina. Mój ojciec jest ze Skidzinia, a dziadek, który w okresie międzywojennym gospodarował w Skidziniu na wielohektarowym gospodarstwie, pełnił w tym czasie funkcję wójta. Dzisiaj gdy stoję przed wami, głos mi się łamie, bo historia zatoczyła koło - nie krył wzruszenia Mirosław Smolarek.
Wśród gości obchodów Święta Plonów w Rajsku byli m.in. poseł Marek Sowa i członek zarządu Powiatu Oświęcimskiego Teresa Jankowska.
O muzyczną oprawę święta plonów zadbały zespoły "Rajskowianki" i "Skidzinianie" oraz schola parafialna, którą tworzą utalentowane nastolatki.
- Pamiętacie Chrzanów z czasów sprzed Kasztelani? Był tam stary szpital
- Energylandia. Pracownicy muszą podpisać deklarację wiary?
- Nie uwierzycie, te budynki ruiny są w centrum Chrzanowa!
- Też chcą żyć z turystów bawiących się w parkach rozrywki
- Archiwalne zdjęcia uczniów olkuskiego "Mechanika" z lat 90.
- Najlepsze miejsca na grzyby w regionie
FLESZ - Kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
