Świętuj w czapce krakusce

  Świętuj w czapce krakusce

  red.

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Świętuj w czapce krakusce
  Pracownia rękodzielnicza ŻyWa Pracownia tworzy jedną z pierwszych szwalni w Polsce, gdzie pracują osoby z doświadczeniem bezdomności. Flagowym produktem wyjątkowej szwalni jest równie wyjątkowa Czapka krakuska. W sobotę przy Celnej 5 odbywa się całodniowy maraton szycia krakusek, które - w zamyśle - mieszkańcy mają nosić z okazji święta niepodległości. Symboliczne sto czapek trafi także do uczestników niedzielnej Lekcji Śpiewania.
  Świętuj w czapce krakusce
  - Rzym ma swoje Koloseum, Paryż wieżę Eiffla, Wenecja maski, a Kraków będzie miał Czapkę krakuskę. Górale w niedziele i inne święta dumnie paradują w strojach ludowych, co budzi podziw i szacunek dla ich kultury. Mieszkańcy Krakowa też tak mogą - przekonuje dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański, inicjator przywrócenia “krakuski” do łask.

  70. Lekcja Śpiewania, podczas której czapki krakuski będą rozdawane mieszkańcom, odbędzie się w niedzielę na Małym Rynku o godz. 17. Z kolei dzień wcześniej, ŻyWa Pracownia organizuje warsztaty, na których każdy sam może sobie uszyć wyjątkową krakuskę.
  Od samego południa do późnego wieczora przy ul. Celnej 5 na mieszkańców będą czekać rękodzielnicy i osoby z doświadczeniem bezdomności zaangażowane w projekt “Rzecz o krakusce”. Wstęp jest bezpłatny.

  Wielkie szycie i noszenie czapek w ramach Święta Niepodległości to dopiero początek rozwoju “krakusek” jako produktu promocji Krakowa. ŻyWa Pracownia chce, by warsztaty i produkcja były stałym elementem ich szwalni społecznej, wspierającej osoby wykluczone. Obecnie pracownia zbiera fundusze na zakup maszyn i stołu. Szczegóły w internetowej zbiórce na portalu Zrzutka: https://zrzutka.pl/wdh97j

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

  NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

  Szukamy maluchów na okładkę

  Szukamy maluchów na okładkę "Gazety Krakowskiej"!

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?