https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pucheroki wrócą na ulice Krakowa. O co chodzi?

Anna Piątkowska
Pucheroki to zwyczaj obchodzony w Niedzielę Palmową w Krakowie i okolicach
Pucheroki to zwyczaj obchodzony w Niedzielę Palmową w Krakowie i okolicach Anna Kaczmarz
Wywodzący się ze średniowiecza zwyczaj powróci na ulice Krakowa. W niedzielę, 30 marca, kolorowy pochód Pucheroków wyruszy spod repliki Światowida ze Zbrucza u stóp Wawelu. Początek korowodu w samo południe.

Tradycja Pucheroków, sięgająca XVI wieku, początkowo miała charakter religijny, a z czasem przekształciła się w barwną, wiosenną zabawę ludową. Zwyczaj ten wywodzi się z dawnych kwest żaków krakowskich, którzy w Niedzielę Palmową po nabożeństwie ustawiali się w dwóch rzędach w kościele i recytowali żartobliwe wierszowane oracje, często trawestujące pieśni religijne. Kiedy w XVIII wieku krakowscy biskupi wydali żakom zakaz kwestowania, zwyczaj przeniósł się do podkrakowskich miejscowości, gdzie trwał do dziś.

Wczesnym rankiem w Niedzielę Palmowąchłopcy ubrani w kożuchy odwrócone futrem na wierzch z wysokimi, stożkowatymi czapkami ozdobionymi kolorową bibułą i twarzach osmolonych sadzą chodzą po domach. W jednej ręce mają koszyk z sieczką, w drugiej – drewniany młotek z długą rękojeścią, oplecioną bibułą.

Pucheroki obudzą wiosnę w Krakowie

Działająca przy Żywej Pracowni performatywno-muzyczna inicjatywa, Żywa Trupa Kolędnicza, od czterech lat prowadzi za sobą tłumy podczas miejskich pochodów, wystawia obrzędowe teatralia, gra na potańcówkach i wskrzesza zapomniane zwyczaje związane z obrzędami dorocznymi okolic Galicji.

Żywa Trupa zaprasza mieszkańców Krakowa do doświadczania na żywo tradycji, twórczo czerpiąc z dawnych zwyczajów, reinterpretując je i nadając im nowoczesny, autorski charakter.

W niedzielę, 30 marca, kolorowy pochód Pucheroków ponownie zawita na ulice Krakowa. Uroczyste rozpoczęcie nastąpi o godz. 12.00 w pobliżu repliki Światowida ze Zbrucza u stóp Wawelu.

Następnie śpiewny orszak uda się pod Smoka Wawelskiego, a potem kolejno Plantami aż do Rynku i okolic. Na trasie znajdą się powalony buk czerwonolistny na Plantach przy Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego od strony ul. Gołębiej, wieża Ratuszowa oraz plac Mariacki.

Tu przygotujesz się na Pucheroki

Przygotowania do wydarzenia ruszają już wcześniej – w ramach cyklu warsztatów można wziąć udział w otwartych spotkaniach śpiewaczych oraz zajęciach rekwizytorskich.

Przed finałowym pochodem uczestnicy będą mogli nauczyć się tradycyjnych pieśni, które pomogą skutecznie przegonić zimę. Warsztaty, które odbędą się 25 marca (godz. 18.00-20.00) poprowadzi Anna Sitko, od lat zaangażowana w działania lokalnej sceny muzyki tradycyjnej. Spotkanie w Żywej Pracowni, ul. Celna 5.

Z kolei 29 marca, podczas zajęć uczestnicy wykonają zdobione bibułą spiczaste czapki i charakterystyczne czekaniki Pucheroków. Warsztaty zaplanowano w godz. 10.00–12.00 w Żywej Pracowni.

Warsztaty są otwarte dla wszystkich chętnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska