Park Dolny, jak przystało na perełkę uzdrowiska, jest połączeniem oazy spokoju i miejsca gdzie można aktywnie odpocząć.
- Nasz nowy-stary park jest teraz naprawdę piękny - mówi burmistrz Grzegorz Niezgoda. - W chwili obecnej zakończyliśmy w nim już prawie wszystkie prace. Pozostały ostatnie szlify, takie jak wyregulowanie parkowej fontanny. Zapewniam jednak, że w piątek o godzinie 9, gdy otworzymy bramy parku, każdy kto wejdzie będzie oczarowany.
Park Dolny po remoncie bardzo przypomina to miejsce sprzed ponad 100 lat. Projektantom zależało, by podczas remontu przywrócić układ alejek, jaki był tu pod koniec XIX wieku. Prace renowacyjne nie polegały jednak tylko na wytyczeniu ścieżek. Miasto - za unijne w dużej mierze pieniądze - wymieniło też ławki i lampy, a także nasadziło nową roślinność (powstało kilka ogrodów kwiatowych).
- Zakupiliśmy również nowe urządzenia dla dzieci i odbudowaliśmy bogaty ogród botaniczny, jaki mieści się w północno-zachodniej części parku - mówi Tomasz Moskalik, zastępca burmistrza Szczawnicy. - W parku są też liczne cieki wodne i dwie altany. Jedna posłuży spacerowiczom jako miejsce odpoczynku, a w drugiej będą odbywać się koncerty.
Są jednak rzeczy, których w parku zabraknie. W czasie renowacji usunięto z niego postawiony w 1985 roku pomnik "40-lecie PRL", który upamiętnial także poległych w czasie II wojny światowej szczawniczan. Monument nie pasował do uzdrowiskowej koncepcji ogrodu i został przeniesiony przed miejscowy magistrat.
Park Dolny w Szczawnicy jest w wieczystym użytkowaniu należącej do rodziny Mańkowskich firmy Uzdrowisko Szczawnica S.A. Potomkowie przedwojennych właścicieli miasta w 2009 roku przekazali jednak park na 10 lat miastu. Dzięki temu samorządowcy mogli postarać się o unijne środki na jego remont. Ponownie w zarząd uzdrowiska park wróci w 2019 roku. Przez cały okres trwania prac rodzina Mańkowskich brała udział we wszystkich pracach projektowych. Familia przekazała też połowę środków (2,4 mln złotych) na inwestycję. Drugą połowę jako dotację od województwa zdobyło miasto.
Kraków: słynne krypty w fatalnym stanie [ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!