FLESZ - Czy wrócą obowiązkowe maseczki?
- Wojska amerykańskie będą w Polsce na stałe, nie od czasu do czasu - zwrócił uwagę Mariusz Błaszczak.
Jak podaje tvn24.pl, w lutym Pentagon zdecydował o reaktywacji V Korpusu po siedmiu latach od jego rozwiązania. Jednostka z główną kwaterą w Fort Knox w Kentucky ma być operacyjna od jesieni. Z informacji portalu wynika, że wśród celów V Korpusu jest wzmocnienie amerykańskiej zdolności do działania w Europie. Na dowódcę reaktywowanego V Korpusu został wyznaczony John Kolasheski. Awansowano go do stopnia generała broni. Kolasheski to dotychczasowy dowódca 1. Dywizji Piechoty. To jednostka, której żołnierze służą w Polsce.
- Chciałem bardzo podziękować żołnierzom, z którymi służyłem. Przez ostatnie 30 lat miałem zaszczyt, by służyć i wspierać najlepszych amerykańskich żołnierzy - mówił w Krakowie Kolasheski. Głos zabrała również ambasador USA Georgette Mosbacher.
- Dziękuję ministrowi Błaszczakowi i zespołowi, który pracował przy tworzeniu umowy o współpracy. Przede wszystkim dziękuję dziś żołnierzom Polski i USA, którzy od lat służą ramię w ramię - podkreślała. I dodała, że dziś ogłoszona zostaje aktywacja dowództwa w naszym kraju, co ma zapewnić jeszcze lepszą współpracę między tymi dwoma krajami.
- W ubiegłym tygodniu doszliśmy do porozumienia w sprawie uzgodnienia wspólnej umowy dotyczącej wzmocnienia współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie obronności. Ta umowa na dziesięciolecia mówi o tym, w jaki sposób będą funkcjonowały siły zbrojne na terytorium Polski - dodał minister obrony.
Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA uzgodniono politycznie 30 lipca. W Ministerstwie Obrony Narodowej przekonują, że ułatwi ona "dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce".
Borusowa. Budowa mostu na Wiśle nie zwalnia tempa. Powstaje ...
W MON podkreślają, że od 2018 roku, łącznie w trakcie kilkudziesięciu spotkań w Białym Domu, Pentagonie, amerykańskim kongresie i w Polsce, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zabiegał o zwiększenie liczby żołnierzy USA, stacjonujących na terytorium naszego kraju.
- Dzięki temu amerykańskie zaangażowanie wojskowe w Polsce od kilku lat stale wzrasta. Na mocy dwóch porozumień podpisanych przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, zdecydowano o zmianie formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce z rotacyjnej na trwałą. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce zwiększy się o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys. - kwitują w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Wydarzenie było połączone z Piknikiem Militarnym. Pod Kopcem Kościuszki obecni byli żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Jednostki Wojskowej NIL, 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także z reprezentanci U.S. Army. Można było zobaczyć sporo wojskowego sprzętu: Kołowy Transporter Opancerzony M-120 RAK, KTO WRT Rosomak, SPZR Poprad, Transporter Opancerzony STRYKER, M-ATV, pojazd AERO 4×4 i pojazdy HMMWV.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
