https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła policealna zamiast studiów. W Nowym Sączu stawiają na zawód

Teresa Zielińska
Do przyjęcia do szkoły policealnej wystarczy skończona szkoła średnia.
Do przyjęcia do szkoły policealnej wystarczy skończona szkoła średnia. Fot. Karolina Misztal / Polskapresse
Młodzi sądeczanie coraz częściej wybierają szkoły policealne. Wielu widzi, że dyplom uczelni wyższej nie jest pewnym sposobem na zdobycie pracy. Tymczasem w miejskim i powiatowym pośredniaku aż 20 i 28 proc. zarejestrowanych bezrobotnych nie miało skończonych 25 lat.

W ostatnich latach liczba szkół policealnych w Nowym Sączu spadła z 31 do 26. Zwiększyła się jednak znacznie liczba ich słuchaczy - z 1500 do 2200. Do przyjęcia wystarczy skończona szkoła średnia. W większości można wybierać tryb dzienny, zaoczny bądź wieczorowy. Dzięki temu wiele osób łączy naukę w policealnej szkole ze studiami lub pracą. W Policealnej Szkole TEB Edukacja studenci kierunków technicznych często wybierają np. bhp, a studentki pielęgniarstwa kształcą się na asystentki stomatologiczne.

- Nie chciałam być kolejną osobą po ekonomii czy pedagogice, która pójdzie na bezrobocie. Jak zdobędę tytuł technika farmaceutycznego, to zwiększę swoje szanse na pracę - mówi Sabina Stawiarska, absolwentka Szkoły Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych im. Jadwigi Wolskiej w Nowym Sączu.

Miejscowe szkoły policealne dostosowują swoją ofertę do sytuacji na rynku pracy. Analizują statystyki urzędów pracy, współpracują z pracodawcami. W Policealnej Szkole Cosinus najpopularniejsze specjalności to administracja, kosmetyka i asys-tent osoby niepełnosprawnej. W AP Edukacja - kosmetyka, masaż, administracja i informatyka. Natomiast w TEB Edukacja najchętniej wybierane zawody to: masażysta, opiekun medyczny, technik usług kosmetycznych, technik informatyk. Mimo że to szkoły prywatne, wymienione kierunki są bezpłatne (nauka trwa dwa lata i kończy się egzaminem zawodowym).

Publiczna szkoła policealna, by uzyskać zgodę na kształcenie w danym zawodzie, musi mieć pozytywną opinię nowosądeckich urzędów pracy.

- U nas najpopularniejsza jest farmacja. Mamy już skompletowaną pełną klasę, czyli ponad 30 osób, ale chętni przychodzą nadal - mówi Kazimierz Chamioło, dyrektor Szkoły Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych im. J. Wolskiej.
W Policealnej Szkole "ŻAK" można zdobyć zawód w rok. Sześć z ośmiu kierunków jest płatnych. Miesięczne czesne za nauke biomasażu i wizażu wynosi 99 zł. Chcąc zostać fryzjerem lub dekoratorem wnętrz, musimy wydać 109 zł miesięcznie. Do nowości w TEB Edukacja należą zawody: technik elektroradiolog, technik sterylizacji medycznej oraz technik elektroniki i informatyki medycznej.

Do końca czerwca w PUP zarejestrowanych było 516 osób bezrobotnych z wykształceniem policealnym/pomaturalnym (wzrost o 304 w stosunku do 2012 r.). Sądecki urząd pracy nie gromadzi osobnych danych o liczbie bezrobotnych absolwentów szkół policealnych.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maciek
Sabina Stawiarska niema szans na nic,ponieważ pracuje w burdelu,wiec po co słuchać glupot
B
BYŁY słuchacz
Nie zapisałbym się do TEB Edukacja w Nowym Sączu po raz kolejny, nic ta szkoła nie ma do zaoferowania, pracownia opiekuna medycznego kompletnie nie wyposażona, panuje w niej bałagan, jest mała, brakuje materiałów i sprzętów potrzebnych do wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Nie polecam.!!!!!!!!!!!!!! . Słabe przygotowanie do egzaminu praktycznego.
C
C.N
Odradzam TEB EDUKACJA w Nowym Sączu niczego Was tam nie nauczą. Strata czasu.
Szkoła " PORAŻKA"
s
słuchacz
Szczerze odradzam tą szkołę wykładowcy zajęcia prowadza fenomenalnie nudno w tym ta szkoła jest dobra. Egzaminy to totalna porażka i pięta achillesowa tej szkoły nic nie trzeba się uczyć aby zdobyć bdb co udowadnia bardzo szybko słuchaczowi że czas spędzony na wykładach został całkowicie zmarnowany. Wykładowcy także nie należą do osób z wysokim poziomem kultury osobistej którym dobrym przykładem może być pani od działalności gospodarczej i pp Monika B. ale przykład oczywiście idzie z góry mówię tu oczywiście o pani dyrektor sądeckiego oddziału Teb Ewie W. która to toleruje fałszowanie dzienników oraz list obecności przymykając na to wszystko oko. Szczerze odradzam szkołę bo zmarnujecie czas a wiedzy tam nie "dawkują" jak to zachwalają się na plakatach-Słuchacz
s
szkoly pol
skoro juz tak ładnie reklamujecie skzoły policealne to ja może polece jeszcze szkołę gowork.pl która ma aktualnie nowe oddzialy i startuje na całą Polskę!
A
AC
Szanowny Redaktorze
W szkołach pomaturalnych nie ma studentów tam są uczniowie lub słuchacze!
Student studiuje na Uczelni !!!!!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska