Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła policealna zamiast studiów. W Nowym Sączu stawiają na zawód

Teresa Zielińska
Do przyjęcia do szkoły policealnej wystarczy skończona szkoła średnia.
Do przyjęcia do szkoły policealnej wystarczy skończona szkoła średnia. Fot. Karolina Misztal / Polskapresse
Młodzi sądeczanie coraz częściej wybierają szkoły policealne. Wielu widzi, że dyplom uczelni wyższej nie jest pewnym sposobem na zdobycie pracy. Tymczasem w miejskim i powiatowym pośredniaku aż 20 i 28 proc. zarejestrowanych bezrobotnych nie miało skończonych 25 lat.

W ostatnich latach liczba szkół policealnych w Nowym Sączu spadła z 31 do 26. Zwiększyła się jednak znacznie liczba ich słuchaczy - z 1500 do 2200. Do przyjęcia wystarczy skończona szkoła średnia. W większości można wybierać tryb dzienny, zaoczny bądź wieczorowy. Dzięki temu wiele osób łączy naukę w policealnej szkole ze studiami lub pracą. W Policealnej Szkole TEB Edukacja studenci kierunków technicznych często wybierają np. bhp, a studentki pielęgniarstwa kształcą się na asystentki stomatologiczne.

- Nie chciałam być kolejną osobą po ekonomii czy pedagogice, która pójdzie na bezrobocie. Jak zdobędę tytuł technika farmaceutycznego, to zwiększę swoje szanse na pracę - mówi Sabina Stawiarska, absolwentka Szkoły Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych im. Jadwigi Wolskiej w Nowym Sączu.

Miejscowe szkoły policealne dostosowują swoją ofertę do sytuacji na rynku pracy. Analizują statystyki urzędów pracy, współpracują z pracodawcami. W Policealnej Szkole Cosinus najpopularniejsze specjalności to administracja, kosmetyka i asys-tent osoby niepełnosprawnej. W AP Edukacja - kosmetyka, masaż, administracja i informatyka. Natomiast w TEB Edukacja najchętniej wybierane zawody to: masażysta, opiekun medyczny, technik usług kosmetycznych, technik informatyk. Mimo że to szkoły prywatne, wymienione kierunki są bezpłatne (nauka trwa dwa lata i kończy się egzaminem zawodowym).

Publiczna szkoła policealna, by uzyskać zgodę na kształcenie w danym zawodzie, musi mieć pozytywną opinię nowosądeckich urzędów pracy.

- U nas najpopularniejsza jest farmacja. Mamy już skompletowaną pełną klasę, czyli ponad 30 osób, ale chętni przychodzą nadal - mówi Kazimierz Chamioło, dyrektor Szkoły Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych im. J. Wolskiej.
W Policealnej Szkole "ŻAK" można zdobyć zawód w rok. Sześć z ośmiu kierunków jest płatnych. Miesięczne czesne za nauke biomasażu i wizażu wynosi 99 zł. Chcąc zostać fryzjerem lub dekoratorem wnętrz, musimy wydać 109 zł miesięcznie. Do nowości w TEB Edukacja należą zawody: technik elektroradiolog, technik sterylizacji medycznej oraz technik elektroniki i informatyki medycznej.

Do końca czerwca w PUP zarejestrowanych było 516 osób bezrobotnych z wykształceniem policealnym/pomaturalnym (wzrost o 304 w stosunku do 2012 r.). Sądecki urząd pracy nie gromadzi osobnych danych o liczbie bezrobotnych absolwentów szkół policealnych.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska