Szkolenia dla medyków z komunikacji z chorymi na zaburzenia...

  Szkolenia dla medyków z komunikacji z chorymi na zaburzenia psychiczne

  Iwona Krzywda

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Szkolenia poprowadzą specjaliści ze szpitala im. Babińskiego

  Szkolenia poprowadzą specjaliści ze szpitala im. Babińskiego ©Andrzej Banas / Polska Press

  Psychiatrzy z krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr J. Babińskiego przeszkolą ponad 2,5 tys. pracowników placówek ochrony zdrowia w zakresie kontaktów z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne i ich rodzinami.
  Szkolenia poprowadzą specjaliści ze szpitala im. Babińskiego

  Szkolenia poprowadzą specjaliści ze szpitala im. Babińskiego ©Andrzej Banas / Polska Press

  Projekt jest adresowany do lekarzy, pielęgniarek, pracowników rejestracji, sekretarek medycznych i farmaceutów z całej Małopolski oraz Podkarpacia. Specjaliści ze szpitala im. Babińskiego chcą ułatwić pracownikom lecznic komunikację z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne, którzy trafiają pod ich opiekę.

  – Tego rodzaju szkolenia są wewnętrznym standardem w naszym szpitalu. Natomiast z doświadczenia wiemy, że wielu pracowników innych placówek ma problem, kiedy zgłaszają się do nich osoby cierpiąca na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, stąd nasz autorski projekt szkoleń – tłumaczy Maciej Bóbr, rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego w Krakowie.

  Jak podkreśla Maciej Bóbr, to właśnie od wiedzy i umiejętności komunikacyjnych przedstawicieli białego personelu – szczególnie tych, zatrudnionych w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej – w dużej mierze zależy szybkie i skuteczne podjęcie leczenia przez pacjenta, który mierzy się z chorobami psychiki.

  W ramach zaplanowanych przez „szpital Babińskiego” szkoleń, medycy nauczą się nie tylko prawidłowego prowadzenia rozmowy, ale również właściwego rozpoznawania zaburzeń i skutecznego zachęcania chorych do skorzystania ze specjalistycznej pomocy oferowanej przez psychiatrów. Warsztaty mają mieć bardzo praktyczny charakter. Zaproszeni do udziału w projekcie aktorzy będą prezentować zachowania charakterystyczne dla różnego typu schorzeń, a eksperci ze szpitala Babińskiego wskazywać właściwe reakcje i sposób komunikacji.

  – Pieniądze na przeprowadzenie szkoleń udało nam się uzyskać z Ministerstwa Zdrowia, dlatego dla uczestników będą one bezpłatne – podkreśla Maciej Bóbr.

  Rekrutacja na specjalne kursy już ruszyła. Nauka rozpocznie się początku przyszłego roku. Szkolenia będą odbywać się w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Miechowie, Nowym Targu, Oświęcimiu, Rzeszowie, Tarnobrzegu, Krośnie, Sanoku, Przemyślu i Dębicy. Łącznie zaplanowano 180 warsztatów ­– jedno lub dwudniowych – dla niewielkich 14-osobowych grup. Skorzystać z nich będzie mogło łącznie 2,5 tys. pracowników placówek medycznych.

  Eksperci wskazują, że zaburzenia psychiczne są problemem, który dotyczy coraz szerszej grupy osób. Z prowadzonych badań wynika, że co czwarty Polak musi zmierzyć się z ich objawami przynajmniej raz w życiu. Statystyki europejskie wskazują, że różnego rodzaju schorzenia psychiki mogą dotyczyć nawet połowy z nas.

  WIDEO: Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

  Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

  Tak budowano dawną zakopiankę! [ZDJĘCIA]

  Tak budowano dawną zakopiankę! [ZDJĘCIA]

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!