https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szokujący wzrost cen materiałów budowlanych, szybko rosną też koszty robocizny. Ile w 2022 zapłacimy za mieszkania w Krakowie i Małopolsce?

Zbigniew Bartuś
Budowanie domów i mieszkań będzie w 2022 roku rekordowo kosztowne. Popularne materiały budowlane zdrożały średnio o 24 procent, ale niektóre nawet o ponad połowę. Rekord ustanowiły płyty OSB, z których powstaje m.in. większość ścianek działowych w polskich domach: ich cena skoczyła rok do roku o… 63 procent. W przypadku materiałów izolacyjnych wzrost wyniósł 57 procent – wynika z najnowszego raportu Grupy PSB, zrzeszającej m.in. popularne składy Mrówka. Szybko rosną też koszty robocizny, bo coraz trudniej o pracowników, a wysoka inflacja sprawia, że dotychczasowym trzeba płacić coraz więcej. O podwyżki upominają się także – bardzo liczni w branży – Ukraińcy. Koszty realizacji inwestycji dramatycznie rosną też z powodu horrendalnych stawek za energię elektryczną – większość krakowskich i małopolskich przedsiębiorców płaci za prąd więcej niż ich koledzy na zachodzie Europy.

FLESZ - Wyższe mandaty działają. Kierowcy jeżdżą wolniej

od 16 lat

Z raportu Grupy PSB Handel S.A., która analizuje ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, wynika, że średnie ceny materiałów w grudniu 2021 r. w stosunku do grudnia 2020 r. wzrosły o 24 proc. Wzrosty nastąpiły we wszystkich 20 grupach towarowych:

  • płyty OSB (+63 proc.)
  • izolacje termiczne (+57 proc.)
  • sucha zabudowa (+42 proc.)
  • dachy, rynny (+24 proc.)
  • ściany, kominy (+23 proc.)
  • instalacje, ogrzewanie (+19 proc.)
  • izolacje wodochronne (+17 proc.)
  • ogród i hobby (+16 proc.)
  • stolarka (+16 proc.)
  • wykończenia (+14 proc.)
  • narzędzia (+14 proc.)
  • płytki, łazienki, kuchnie (+14 proc.)
  • otoczenie domu (+14 proc.)
  • oświetlenie, elektryka (+13 proc.)
  • wyposażenie, AGD (+11 proc.)
  • chemia budowlana (+10 proc.)
  • farby, lakiery (+10 proc.)
  • motoryzacja (+10 proc.)
  • dekoracje (+9 proc.)
  • cement, wapno (+7 proc.)

Jak widać, niemal wszystkie materiały (z wyjątkiem cementu i wapna) zdrożały mocno powyżej oficjalnej grudniowej inflacji (wedle GUS wyniosła ona 8,6 proc.).Jak informuje Marzena Mysior-Syczuk z Grupy PSB Handel S.A., w całym roku 2021 r. przeciętna podwyżka cen wyniosła 12 proc. Tutaj również wzrosty odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych: płyty OSB (+56 proc.), izolacje termiczne (+32 proc.), sucha zabudowa (+29 proc.), dachy, rynny (+14 proc.), instalacje, ogrzewanie (+12 proc.), oświetlenia, elektryka (+10 proc.), narzędzia (+8 proc.), izolacje wodochronne (+8 proc.), stolarka (+8 proc.), ogród i hobby (+7 proc.), płytki, łazienki, kuchnie (+7 proc.), wykończenia (+7 proc.), otoczenie domu (+7 proc.), motoryzacja (+7 proc.), wyposażenie, AGD (+6 proc.), chemia budowlana (+6 proc.), cement, wapno (+5 proc.), farby, lakiery (+5 proc.), ściany, kominy (+4 proc.) oraz dekoracje (+3 proc.).

Polowanie na budowlańców i rekordowe od lat podwyżki płac

Szybko rosną też płace w budownictwie. Wedle GUS, w listopadzie 2021 były one wyższe średnio 0 prawie 14 proc. niż w listopadzie 2020 (dane za grudzień poznamy niebawem). Równocześnie zmalało zatrudnienie w tej branży – nie dlatego jednak, że nie ma pracy, tylko z powodu pogłębiającego się deficytu pracowników. Bardzo wielu Małopolan pracuje na budowach w zachodniej Europie, zwłaszcza w Niemczech i Skandynawii oraz we Francji i Włoszech, bo stawki są tam przynajmniej trzykrotnie wyższe niż w Polsce (a po osłabieniu złotego - nawet czterokrotnie wyższe). Powstałą po nich lukę małopolscy przedsiębiorcy próbują wypełniać Ukraińcami, ale dotychczasowe przepisy mocno to utrudniały, a poza tym napływ chętnych jest mniejszy od realnych potrzeb. Problemy demograficzne (odchodzenie na emerytury starszych budowlańców, dużo mniejsza liczebność młodszych roczników) w połączeniu z wysoką inflacją wymuszą na pracodawcach kolejne – zapewne rekordowe od lat – podwyżki płac. Może to być nawet skok o ponad 20 procent.

Ile zapłacimy za mieszkania w Krakowie i Małopolsce?

Wszystko to nieuchronnie przełoży się na koszty realizowanych inwestycji. W budownictwie mieszkaniowym dodatkowym czynnikiem windującym ceny są koszty zakupu gruntów. W Krakowie rynek już w zeszłym roku oszalał, co miało silny wpływ na rekordowe w dziejach stawki za metr – w grudniu średnia przebiła 11 tys. zł i – mimo kolejnych podwyżek stóp procentowych, mogących docelowo schłodzić rynek – nadal rośnie. Lawinowy wzrost kosztów materiałów, robocizny i ziemi nie wróży raczej rychłego hamowania.

Wzrost cen mieszkań – mocno ponad inflację – sprawia, że stają się one coraz mniej dostępne dla tzw. zwykłych zjadaczy chleba. W 2016 r. za przeciętną pensję w Krakowie można było kupić 0,8 m kw. mieszkania, dziś już tylko 0,65 m kw., więc własne lokum nie stało się bardziej przystępne dla „zwykłych Polek i Polaków”. Nawet z zapowiadanymi państwowymi dopłatami. Zwłaszcza że kredyty mieszkaniowe zdrożały o 50 procent w stosunku do jesieni 2021, a to raczej nie koniec, bo dalsze podwyżki stóp procentowych są przesądzone (kolejną zapowiedział już prezes NBP).

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Dziwne to pracowniczy wyjechali a lichwiarze jakby naplyneli.Nawet firmy ,które zostaly wyrzucone z zagranicy w Polsce sie super odnalazły.
J
J.K.M.
CIEKAWE KIEDY SIE NAŻRĄ TEJ MAMONY,CHYBA NIGDY.POLSKA TO TAKA HOŁOTA,JENO IM ZŁOTA,ZŁOTA!!!!!!

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska