https://gazetakrakowska.pl
reklama

Szpital Powiatowy w Chrzanowie kiedyś i dziś

Materiał informacyjny - SZPITAL POWIATOWY W CHRZANOWIE

Początki działalności Szpitala w Chrzanowie sięgają roku 1933, w tym czasie na terenie szpitalnym powstał trzypiętrowy główny pawilon,  który mieścił oddział chirurgiczny, chorób wewnętrznych oraz oddział położniczy, w suterynach budynku umieszczono Izbę przyjęć . 19 marca 1933 roku Szpital został poświęcony i otrzymał nazwę Szpitala Powszechnego im. Józefa Piłsudskiego. Szpital który posiadał nowe urządzenia i świetną kadrę lekarską, był jednym z najnowocześniejszych szpitali w Polsce. W okresie okupacji hitlerowskiej  stał się szpitalem wojskowym pod rządami wojsk niemieckich. Przez cały okres okupacji  personel medyczny składający się przede wszystkim z Polaków, żywo zaangażował się w ratowanie życia i niesienie pomocy potrzebującym, zarówno Polakom, Żydom jak  i Niemcom.

Zaraz po wojnie zmieniono patrona Szpitala, został nim Prezydent Bolesław Bierut. Stopniowo rozpoczęto dobudowę nowych pawilonów, powstawały nowe oddziały chirurgiczne, ginekologiczno - położnicze, noworodkowy, płucny, wewnętrzny oraz laboratorium. Na terenie Szpitala znajdowały się również budynki gospodarcze, techniczne, oraz ciepłownia (1).

Przez pól wieku swojej działalności szpital świadczył usługi na rzecz pacjentów w zakresie leczenia i diagnostyki w murach starzejącego się szpitala.

W roku 1998 zakończył działalność „stary” Szpital a wszystkie oddziały, laboratorium, rehabilitację i administrację przeniesiono do nowego budynku przy ulicy Topolowej 16.

Szpital Powiatowy w Chrzanowie obecnie zajmuje 17 budynków,  w których znajduje się 19 oddziałów szpitalnych, w tym oddziały otwarte w 2023 roku Medycyny Paliatywnej, oddział Onkologii i Chemioterapii.

W ramach oddziału Chirurgii Ortopedycznej wykonywane są zabiegi neurochirurgiczne. Oddział Kardiologii prowadzi kompleksową opiekę kardiologiczną w ramach KOS - zawał, a także uczestniczy w pilotażu i leczeniu pacjentów zakwalifikowanych do sieci kardiologicznej. W oddziale Chorób płuc prowadzony jest program lekowy leczenia biologicznego astmy. Oddział Neurologii z pododdziałem udarowym, realizuje program leczenia stwardnienia rozsianego. W ramach Onkologii klinicznej w szpitalu prowadzone są programy lekowe; leczenie chorych na raka jajnika , raka jajowodu lub raka otrzewnej oraz  raka piersi, zaawansowanego raka jelita grubego, raka płuc lub międzybłoniaka  a także chorych na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego.

Blok Operacyjny dostępny całodobowo, wykonuje zabiegi chirurgiczne, ginekologiczne, kardiologiczne oraz urologiczne, w systemie planowym oraz wymagające nagłej interwencji.

W Szpitalu pacjenci są przyjmowani w 25 specjalistycznych poradniach przyszpitalnych, w tym powstałych w 2023 Poradni Leczenia Bólu, Poradni Chorób Naczyń, Poradni Alergologicznej dla dzieci oraz Poradni Neonatologicznej.

Szpital zapewnia dostępność do leczenia w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej tzw. DILO w poradniach specjalistycznych. W Poradni ginekologiczno - położniczej realizowany jest program Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży.

Stacja Dializ posiada 20  miejsc dla pacjentów wymagających dializoterapii, objętych opieką całodobową.

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej funkcjonuje w trybie ciągłym, całodobowym, wykonuje szeroki panel badań diagnostycznych z zakresu badań analityki, mikrobiologii i serologii transfuzjologicznej dla pacjentów hospitalizowanych, poradni specjalistycznych, POZ, oraz pacjentów indywidualnych.

Zakład Diagnostyki Obrazowej, funkcjonujący w trybie ciągłym, całodobowym wykonuje szeroki  zakres badań diagnostycznych: RTG, tomografię komputerową, mammografię, USG. Z zakładu korzystają pacjenci z oddziałów szpitalnych, poradni  przyszpitalnych, POZ oraz pacjenci indywidualni.

Zakład Rehabilitacji świadczy usługi z zakresu fizjoterapii w warunkach ambulatoryjnych i domowych oraz na rzecz oddziałów szpitalnych.

W Zakładzie Histopatologii wykonywane są badania z wycinków, materiału pobieranego od pacjentów leczonych w warunkach szpitalnych, jak również w warunkach ambulatoryjnych np. od pacjentów z poradni przyszpitalnych oraz pracowni diagnostycznych.

W ramach Pracowni Endoskopii wykonywane są badania i zabiegi endoskopowe przewodu pokarmowego i realizowany jest program profilaktyki raka jelita grubego.

Szpital Powiatowy w Chrzanowie realizuje program w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego. Osoby doświadczające kryzysu zdrowia psychicznego lub cierpiące z powodu choroby psychicznej mogą otrzymać bezpłatną pomoc medyczną, socjalną i społeczną.

Ośrodki leczenia domowego i środowiskowego niosą pomoc pacjentom w ramach rehabilitacji domowej, tlenoterapii domowej oraz dziennej psychiatrii.

Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ) obejmuje swoją opieką ok. 2 300 pacjentów w ramach lekarza rodzinnego, prowadzi opiekę koordynowaną – diabetologiczną, szczepienia ochronne w tym przeciwko brodawczakowi ludzkiemu HPV (od lipca 2023r)). 

W ramach systemu ratownictwa medycznego w szpitalu funkcjonuje Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) oraz wyjazdowe Zespoły Ratownictwa Medycznego.

Prowadzimy również działalność profilaktyczną np. program badań przesiewowych raka jelita grubego, program profilaktyki badań cytologicznych i mammograficznych dla kobiet, profilaktyka „40+”, oraz badania profilaktyczne prowadzone w ramach dotacji Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.

Dobra współpraca ze Starostwem Powiatowym w Chrzanowie oraz z lokalnymi Samorządowymi prowadzi do wspierania szpitala w zakresie działalności leczniczej i profilaktycznej.

Szpital uczestniczy w narodowym programie transplantacyjnym, wspierającym procesy dawstwa narządów i tkanek.

Na terenie Szpitala działa oddział PAKS, który w zakresie kardiologii inwazyjnej współpracuje ze Szpitalem.

W ramach działalności edukacyjnej – na naszych oddziałach prowadzone są praktyki dla studentów wydziału lekarskiego, pielęgniarskiego, ratownictwa medycznego, dietetyki oraz kształcą się przyszli laboranci i rehabilitanci. Posiadamy również przyznana przez Centrum Monitorowania Kształcenia Podyplomowego miejsca specjalizacyjne dla lekarzy.

Dzięki pracy całego personelu Szpital otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia np. od początku 2024 roku oddział położniczy z blokiem porodowym jest na pierwszym miejscu w województwie małopolskim w Rankingu Szpitala „Rodzić po Ludzku”.

Szpital Powiatowy w Chrzanowie podejmuje działania ukierunkowane na poprawę warunków zarówno dla hospitalizacji pacjentów jak i pracy personelu. Zostały wyremontowane oraz  wyposażone w nowy sprzęt oddziały chirurgii urazowo – ortopedyczny i oddział nefrologii. Początkiem 2024 roku rozpoczęto termomodernizację w ramach której prowadzone są prace w zakresie wymiany okien, oświetlenia, ogrzewania oraz częściowego remontu wszystkich oddziałów szpitalnych. Prowadzony jest szeroki zakres prac w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej i Zakładzie Diagnostyki Obrazowej.  

Aktualne plany Szpitala to: rozszerzenie listy specjalistycznych oddziałów szpitalnych i poradni oraz podniesienie jakości udzielanych świadczeń.

 

Bibliografia:

1.K. Bogusz, C. Bryk, A. Dobranowska. E. Potocka., Ocalić od zapomnienia, Chrzanów 2013

                                                                                                                                                   

 

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska