Słowacko-czeski inwestor przejmie Grupę Nowy Szpital
Pod koniec listopada rozpoczął się proces przejęcia Grupy Nowy Szpital Holding S.A. (GNS) przez fundusz inwestycyjny Penta Hospitals Internetional. Odpowiednia umowa, która dopełni wszystkich formalności ma zostać podpisana po spełnieniu wymogów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a to może trochę potrwać.
Warto jednak podkreślić, że słowacko-czeski inwestor nie przejmuje tylko Nowego Szpitala w Olkuszu a całą Grupę Nowy Szpital Holding S.A, w skład której wchodzą lecznice w 10 miejscowościach z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i małopolskiego.
Co przejęcie Nowego Szpitala będzie oznaczało dla pacjentów z Olkusza?
Pierwsze doniesienia o przejęciu Grupy Nowy Szpital odbiły się wśród mieszkańców powiatu olkuskiego szerokim echem. Ludzie zastanawiają się, jak zmieni się zakres usług olkuskiej placówki, czy dojdzie do zmian kadrowych oraz czy ceny poszczególnych usług wzrosną. I czy dalej będzie kontrakt z NFZ.
- Zmiana w strukturze właścicielskiej na poziomie Grupy Nowy Szpital Holding nie powoduje zmian w zasadach współpracy i obowiązujących umowach z partnerami powiatowymi i gminnymi. Podobnie, jak z pracownikami na poziomie szpitala oraz z instytucjami współpracującymi lub funkcjonującymi w tak zwanym otoczeniu - poinformowała rzeczniczka prasowa Grupy Nowy Szpital Marta Pióro.
Wg. jej słów oznacza to, że zarówno zakres usług, ich cena a także kadra Nowego Szpitala w Olkuszu pozostanie bez zmian.
Czy powiat olkuski straci swoje udziały w Nowym Szpitalu w Olkuszu?
Jednym z dyskutowanych przez mieszkańców powiatu olkuskiego tematów było to, czy powiat straci swoje udziały w olkuskiej lecznicy.
Obecnie powiat olkuski posiada 30 procent udziałów w olkuskim Nowym Szpitalu. Pozostałe 70 procent należy do Grupy Nowy Szpital.
- Pozyskanie inwestora strategicznego nie powoduje zmian w strukturze właścicielskiej szpitala w Olkuszu ani w zasadach współpracy i obowiązujących umowach z powiatem olkuskim. Grupa Nowy Szpital nie ma planów sprzedaży udziałów w szpitalu w Olkuszu – wyjaśnia Marta Pióro.
Przekonuje, że wszystko będzie tak jak do tej pory.
Jak dotąd, jako udziałowiec mniejszościowy powiat nie ma i nadal nie będzie miał zbyt dużego wpływu na ważne decyzje podejmowane przez udziałowca większościowego. Jako wspólnik mniejszościowy powiat ma jednak prawo do zaskarżenia dowolnej uchwały, która jego zdaniem może pokrzywdzić go jako wspólnika. Wystarczy, że w głosowaniu opowie się przeciwko niej. Wówczas sąd może wstrzymać wykonanie uchwały do czasu ustalenia, czy doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości.
Znaczna część pacjentów placówki jest jednak zgodna co do tego, że szpital z powrotem powinien przejść w ręce instytucji publicznych.
- Szpital w Olkuszu powinien być w całości powiaty. Aż robi się przykro gdy patrzę na Chrzanów czy Zawiercie, które mogą pochwalić się własnymi szpitalami – mówi spotkana w okolicach olkuskiego szpitala Elżbieta Malik. - Co będzie jak właściciel postanowi zamknąć "nierentowne" oddziały a np. utworzyć tu klinikę piękna albo coś innego, co przynosi duże dochody?
Czym jest Penta Hospitals Internetional?
Penta Hospitals Internetional to międzynarodowa sieć szpitali i przychodni działająca na terenie Europy środkowo-wschodniej. Obejmuje ona 34 szpitale, 31 przychodni oraz 26 placówek dla pacjentów przewlekle chorych. Znajdują się one w Czechach, Słowacji i Polsce.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Olkusz po zmroku jest równie zjawiskowy. Piękniejszy niż za dnia?
- "Najazd" małych krakowian na Olkusz. 150 dzieci wysiadło z pociągu i poszło do miasta
- Bukowno wśród najlepiej rozwijających się gmin w Polsce. Olkusz daleko w tyle
- Wariat strzela z wiatrówki do kotów koło Olkusza. Inne oblał lakierem
- Bomba w olkuskim „Mechaniku”? Na szczęście to tylko ćwiczenia
Jak żyją Polacy w Katarze?
