FLESZ - Trzecia fala - ważne zmiany
W Małopolskich szpitalach dla pacjentów covidowych do środy było przygotowanych 1872 łóżek, zajętych było 939 z nich. Z kolei na 175 łóżek respiratorowych wolnych pozostawało 88. Wydawało by się, że mamy jeszcze sporą rezerwę. Niestety, w Polsce wzrasta liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, przybywa ich także w naszym regionie i trzeba się przygotować do kolejnej fali.
Dlatego też w niektórych szpitalach w regionie znów tworzone są łóżka dla zakażonych pacjentów
Pismo od wojewody z decyzją o utworzeniu dodatkowych łóżek covidowych otrzymał m.in szpital MSWiA w Krakowie. Od 1 marca ma zapewnić dla zakażonych 106 łóżek, z czego 9 z nich ma być przeznaczone dla pacjentów wymagających intensywnej terapii.
- Aktualnie mamy 60 łóżek internistycznych dla zakażonych pacjentów oraz 7 na intensywnej terapii. W szpitalu praktycznie cały czas mamy pełne obłożenie. Jedni pacjenci są wypisywani, a na ich miejsca zaraz przyjmowani są kolejni - mówi dr Krzysztof Czarnobilski, dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu MSWiA.
Praktycznie wszystkie przygotowane dla zakażonych miejsca są także w szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie.
- W ostatnim czasie obserwujemy wzrost pacjentów wymagających hospitalizacji. Jeszcze przed tygodniem mieliśmy wolnych ponad połowę miejsc. Teraz zostało ich tylko 2-3 - mówi dr Jerzy Friediger, dyrektor szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.
I dodaje, że trudno oceniać z czego wynika wzrost pacjentów na oddziałach szpitalnych.
- Nasi specjaliści przypuszczają, że jest to związane z powrotem dzieci do szkół - wyjaśnia.
Na ten moment placówka nie otrzymała pisma od wojewody z poleceniem tworzenia dodatkowych miejsc dla zakażonych.
A jak wygląda sytuacja w regionie? W szpitalu św. Łukasza w Tarnowie w sumie dla pacjentów z pozytywnym wynikiem testu przygotowano 93 łóżka. Wolnych wciąż jest około 40 miejsc.
- W ostatnich dniach obserwujemy około 10 proc. wzrost hospitalizacji w stosunku do poprzednich tygodni. Sytuacja na ten moment jest stabilna - mówi rzecznik szpitala Damian Mika.
Pacjenci ze Słowacji trafią do Małopolski?
Nie jest wykluczone, że nasze szpitale będą leczyć pacjentów ze Słowacji. Propozycję leczenia na południu Polski pacjentów z Czech i Słowacji złożył premier Mateusz Morawiecki.
- Gdyby była taka potrzeba, deklaruję, że jesteśmy gotowi udzielić wsparcia Słowakom, jeśli będą mieli taką potrzebę, aby pacjentów przekierować do Polski, żebyśmy my ich leczyli - mówił podczas sobotniego briefingu przed nowotarskim szpitalem wojewoda Łukasz Kmita.
Pacjentów ze Słowacji miałby przyjąć Podhalański Szpital Specjalistyczny imienia Jana Pawła II.
