Spis treści
Najpopularniejsze baśnie w Europie w nowej odsłonie
Wicked Uncle postanowiło połączyć tradycyjne baśnie z nowoczesnymi obrazami AI, aby stworzyć inspirujące ilustracje popularnych opowieści. W tym celu wykorzystano narzędzie do generowania obrazów oparte na sztucznej inteligencji Midjourney, aby stworzyć wizualne reprezentacje najpopularniejszych bajek na świecie, oparte tylko na fabule historii. Wynikające z tego reinterpretacje są pouczające, a czasami nieco niepokojące.
Wykorzystano fabułę takich baśni jak:
- Kopciuszek,
- Jaś i Małgosia,
- Czerwony Kapturek,
- Mała Syrenka.
„Czerwony Kapturek” w oczach sztucznej inteligencji
Ta ilustracja naprawdę wzbudza niepokój. Do jej wygenerowania użyto komendy: W drodze do chorej babci, której słabość i choroba nie pozwalają jej nawet wstać, aby otworzyć drzwi, dziewczynka z czerwonym kapturem zostaje zwiedziona przez wilka.

Na obrazku nie zapomniano o najważniejszym elemencie - czerwonym stroju, a wilk wygląda naprawdę przerażająco!
Ilustracja do „Kopciuszka”

By wygenerować ten obraz użyto słów: Agresywna macocha i dwie pasierbice zostają zaproszone na królewski bal, zostawiając córkę i siostrę, które nazywają Kopciuszkiem. Musicie przyznać, że zła macocha wygląda tu raczej jak kochana wróżka chrzestna.
Tak AI widzi „Małą Syrenkę”
„Mała Syrenka” choć dobrze znana w Polsce, nie jest aż tak popularna, jak dwie powyższe baśnie.
Do stworzenia ilustracji użyto komendy: Syrenia księżniczka wypływa na powierzchnię morza, widzi ludzkiego księcia i zakochuje się w nim. Ratuje mu życie i pragnie ponownie spotkać się z księciem. Szuka sposobu na zdobycie miłości księcia, więc udaje się do morskiej wiedźmy.

„Jaś i Małgosia” jako ilustracje nowej generacji
Jaś i Małgosia, którzy zostają porzuceni w lesie, wpadają w ręce wiedźmy, która mieszka w domku z piernika, ciasta i cukierków. za pomocą tych słów wygenerowano obrazki związane z baśnią „Jaś i Małgosia”.
Dzieci jeszcze nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, w jakim się znalazły.
Baśnie znane na świecie
Nie wszystkie baśnie są tak popularne w Polsce, dlatego kolejne ilustracje światowych baśni zebraliśmy w jednym miejscu. Tytuły zostały przetłumaczone - znacie opowieść o „Złotym głosie Poas” popularną w Kostaryce albo „Chłopcu, który pragnął sera” znaną w Holandii? Być może ilustracje waszą uwagę na tyle, by poznać treść tych opowieści? Nas zaintrygowały!
źródło: Wicked Uncle
