Ciepły wieczór, miłe towarzystwo, grill lub ognisko i... uciążliwe komary. Nie pozwalają cieszyć się chwilą, są uciążliwe, a bąble po ukąszeniu swędzą. Na ich ataki narażeni się nie tylko wypoczywający na łonie natury, ale i pracujący pod chmurką budowlańcy, drogowcy czy rolnicy.
Sposoby na komary. Te rośliny je odstraszają, m.in. bodziszek cuchnący
Stacje sanitarno-epidemiologiczne rokrocznie przestrzegają, by produktów biobójczych używać z głową. Stosowane nieprawidłowo albo kupowane w nieoczywistych miejscach mogą nie tylko działać nieprawidłowo, ale też stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. takim repelentem można się podtruć.
We własnym ogrodzie czy na działce rozwiązaniem może być wybór odpowiednich roślin, które skutecznie zniechęcą komary.
Jedną z roślin, której komary nie znoszą, jest bodziszek cuchnący. Internauci polecają, by zetrzeć liście tej rośliny.
Jest to niewysoka roślina, najczęściej porastająca pobocza dróg śródleśnych, lasy, zarośla oraz stare mury, torowiska kolejowe czy żywopłoty. Na wzniesionej prosto lub lekko płożącej się łodydze bodziszka wyrastają różowawe kwiaty, które pojawiają się na roślinie od maja do września, wyjaśniają Lasy Państwowe.
W Polsce występuje aż 47 gatunków komarów, z czego 36 żywi się ludzką krwią, podają Lasy Państwowe. Najczęściej atakuje nas komar kłujący, najpospolitszy w kraju. "Wprawdzie nie jest on najlepszym lotnikiem, ale porusza skrzydełkami z częstotliwością ponad 600 uderzeń na sekundę. Właśnie to tempo wywołuje drgania, które słyszymy jako irytujące bzyczenie".
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wskazuje, że komary przenoszą wiele poważnych chorób, które niejednokrotnie kończą się śmiercią (głównie poza naszym kontynentem). Wśród ponad 3000 znanych gatunków komarów, za przenoszenie chorób występujących u człowieka odpowiedzialne są komary z rodzaju Anopheles, Culex i Aedes spp.
Dotychczas udało się opracować szczepionki przeciw 3 chorobom wirusowym, którymi możemy zakazić się po ukąszeniu komara: żółtej gorączce, japońskiemu zapaleniu mózgu i dendze. Wszystkie są wywoływane przez wirusy z rodziny Flaviviridae.
Na egzotycznej wycieczce możemy zarazić się takimi chorobami przenoszonymi przez komary, jak żółta gorączka, denga czy japońskie zapalenie mózgu.
