https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szwedzki guru od koronawirusa: Delta nierówna, maseczki niepotrzebne, ale szczepić się trzeba

Kazimierz Sikorski
TT NEWS AGENCY/Associated Press/East News
Anders Tegnell, który przeprowadził Szwedów przez pandemię wypowiada się o zagrożeniach ze strony wariantu Delta, o maseczkach ochronnych i o tym, że szczepić się przeciwko Covid trzeba.

Kiedy lekarze i politycy wzywają Amerykanów do noszenia maseczek, by bronić się przed wariantem Delta, główny
epidemiolog Szwecji mówi, że potrzeba więcej informacji o stopniu zakażania przez ten szczep. Dodaje, że w Szwecji maseczki są niepotrzebne.

Anders Tegnell wyjaśnia, że sporo jeszcze nie wiemy o Del-cie i ostrzega przed wyciąganiem daleko idących wniosków na temat tego szczepu koronawirusa. Zauważył, że wariant krążył w Szwecji od dłuższego czasu z niewielkim skutkiem, szczególnie w środowiskach wysokiego ryzyka, takich jak domy opieki społecznej.

Jego komentarze przedstawiono w odpowiedzi na nowo opublikowane dane z amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) sugerujące, że szczep Delta jest bardziej zaraźliwy i może potencjalnie powodować cięższy przebieg choroby. New York Times i inne media opublikowały artykuły, w których CDC uważa, że wariant Delta jest tak zaraźliwy jak ospa wietrzna – ale to porównanie nie zrobiło wrażenia na Tegnellu.

Trudno powiedzieć, jak zaraźliwa jest Delta, ponieważ jeśli chodzi o ospę wietrzną, jesteśmy w stanie śledzić tę chorobę od lat. Zaraźliwość [Delty] wydaje się być bardzo nierówna – w niektórych przypadkach jedna osoba zaraża setkę osób, a w innych przypadkach zarażony w ogóle nikogo nie zaraża – mówił szwedzkiej gazecie Aftonbladet.

W kolejnych wypowiedziach zwrócił on uwagę na fakt, że jedna trzecia gmin w Szwecji nie zgłosiła nowych żadnych przypadków zakażenia Covid-19 w ciągu ostatniego tygodnia. Jednocześnie odnotowano wzrost liczby zakażeń koronawirusem wśród młodych ludzi w Sztokholmie i innych dużych miastach.

I podczas gdy służby zdrowia USA naciskają na Amerykanów w obszarach wysokich transmisji koronawirusa, aby używali maseczek, Szwecja 1 lipca zrezygnowała z ostatniego zalecenia dotyczącego ich noszenia – związanej z transportem publicznym – podczas gdy tamtejsza agencja zdrowia publicznego wspierała takie środki ostrożności, jak zachowa-nie dystansu społecznego i praca zdalna. Natomiast nie ma zaleceń dotyczących stosowania zasłaniania twarzy w miejscach publicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Mniej drakońskie podejście Szwecji do kryzysu zdrowotnego związanego z pandemią, krytykowane przez wielu na świecie za odmowę wprowadzania surowych blokad, wydaje się procentować: w lipcu w Skandynawii odnotowano łącznie osiem zgonów związanych z Covid, średnio 0,25 zgonów dziennie. Chociaż możliwe jest, że liczba ta wzrośnie z powodu opóźnień w raportowaniu, liczba zgonów niewątpliwie spadła w ciągu ostatnich kilku miesięcy. 4 czerwca Szwecja zgłosiła 13 zgonów – więcej niż w całym lipcu.

Codzienne hospitalizacje również oscylowały w pobliżu zera w lipcu: przez większość dni w tym miesiącu w kraju odnotowano od 0 do 2 przypadków Covid wymagających leczenia szpitalnego. Jednocześnie liczba dziennych przypadków hospitalizacji gwałtownie spadła od kwietnia.

Pomimo obiecujących zmian Tegnell ostrzega przed zbytnim optymizmem. Podkreśla, że Szwecja nadal jest w pandemii i wezwał swoich rodaków, zwłaszcza w młodszych grupach wiekowych, do zaszczepienia się przeciwko koroawirusowi.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gggg
i tak trzymać !!!

Wybrane dla Ciebie

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska