Projekt rozporządzenia w sprawie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich za rok 2016 pojawił się na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zaliczki na poczet tych płatności będą wypłacane od 17 października tego roku, podaje serwis funduszy unijnych dla terenów wiejskich prow2014-2020.pl. Wypłata miałaby potrwać najpóźniej do końca listopada.
W projekcie proponuje się zaliczki były wypłacane jako iloczyn 70% danej płatności i powierzchni obszaru zatwierdzonego. Dotyczy to:
- jednolitej płatności obszarowej,
- płatności dodatkowej,
- płatności za zazielenienie,
- płatności dla młodych rolników,
- płatności do roślin wysokobiałkowych,
- płatności do chmielu, p
- łatności do ziemniaków skrobiowych,
- płatności do buraków cukrowych,
- płatności do owoców miękkich,
- płatności do lnu
- płatności do konopi włóknistych
- zatwierdzonych zwierząt (dotyczy to płatności do bydła, krów, owiec oraz kóz).
Dlaczego ministerstwo zdecydowało się na zastosowanie zaliczek? W uzasadnieniu rozporzadzenia ministerstwo rolnictwa wyjaśnia, że powodem jest trudna sytuacja na rynkach rolnych. "W szczególności należy zwrócić uwagę na spadek cen i pogarszanie się sytuacji finansowej gospodastw funkcjonujących na rynku mleka, przedłużajacy sie okres niskich cen w sektorze wieprzowiny oraz istniejące ryzyko pogłębienia destabilizacji na rynku owoców i warzyw". Większe zaliczki to konsekwencja zapowiedzi Komisji Europejskiej, która w lipcu wyszła z taką propozycją.
________________________________________________________________________
Państwa unijne mogą przed 1 grudnia, ale nie przd 16 października wypłacać zaliczki do 50% w przypadku dopłat bezpośrednich. Podczas Rady Ministrów Rolnictwa UE 18 lipca tego roku Komisja Europejska zapowiedziała zwiększenie tego odsetka na 2016 r. do 70% w ramach pakietu pomocy związanej z trudną sytuacją na rynkach rolnych.