Szymon Kulka ponownie pokazał, że jest najlepszy

Marek Podraza
Posterunkowy z Uścia najszybszym Polakiem w półmaratonie. Szymon Kulka z Ropy przybiegł najszybciej z Polaków w 11. PZU Półmaratonie Warszawskim . To jeden z największych biegów w Polsce.

Szymon Kulka po raz kolejny pokazał, że liczy się w światowej czołówce biegaczy i na dystansie półmaratonu jest najlepszy w Polsce. W zakończonym w stolicy 11. PZU Półmaratonie Warszawskim dystans 21 km 97,5 m pokonał w czasie 1.04,18 sek. - Niemalże na całej trasie wiał silny wiatr, prosto w twarz. To utrudniało bieg, bo robiła się ściana, która była trudna do pokonania. Jestem zadowolony z czasu i miejsca. Biegłem cały czas w czołówce i reprezentowałem moją gminę i wioskę - powiedział nam Szymon Kulka z Ropy, obecnie posterunkowy z komisariatu policji w Uściu Gorlickim.

Miło było usłyszeć w telewizyjnych przekazach nazwisko naszego rodaka, które pojawiło się we wszystkich sportowych wiadomościach w niedzielę i w poniedziałek. Nasz biegacz swoją postawą promuje nie tylko gminę, powiat, ale także Małopolskę, nasz kraj i całą policję. To drugi najlepszy czas, jaki osiągnął Polak na dystansie półmaratonu w tym roku. - Pierwszy też należy do mnie. Mam już minimum na Mistrzostwa Europy, do których intensywnie trenuję, a myślę, że później uda się też załapać na Igrzyska Olimpijskie - mówi Szymon Kulka.

Jak podkreśla, trasa półmaratonu była trudna, a w gronie biegaczy pojawiła się światowa czołówka najlepszych długodystansowców. - Zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet najlepsi byli biegacze z Kenii. Rywalizować z nimi to sama przyjemność. Jeszcze trochę mi brakuje, ale powoli ich doganiam. Nadal poszukuję strategicznego sponsora, który pomógłby mi w rozwijaniu swojej pasji - dodaje nasz biegacz.

Półmaraton w Warszawie zwyciężył Kenijczyk Daniel Muimbi Muteti. Dystans 21 km 97,5 m pokonał w 1:02.14. Wśród kobiet wygrała jego rodaczka Perendis Lekapana - 1:10.41. Z Placu Trzech Krzyży wystartowało blisko 13 tysięcy osób z 60 krajów. Drugie miejsce zajął Justyn Kiptoo Kanda z Kenii - 1:02.21, wyprzedzając o sekundę Etiopczyka Abrarawa Misganawę. W gronie kobiet na podium stanęły Kenijka Alice Mogire - 1:13.15 oraz Litwinka Rasa Drazdauskaite - 1:13.22.

Najlepsi z Polaków: to Szymon Kulka z Ropy na 8. pozycji - 1:04.18 i brązowa medalistka mistrzostw Polski na 1000 m Angelika Mach z AZS UMCS Lublin na 9. miejscu - 1:16.22.