W dziesiątej edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego wystąpią reprezentanci 52 państw, w tym przede wszystkim z Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Czech, Włoch, Słowacji, USA, Hiszpanii i Niemiec. Łącznie z rodzimymi biegaczami będzie ok. 12 tysięcy osób.
- Dziesięć lat dla Krakowa to niewiele, ale jeśli chodzi o imprezę sportową to dużo - mówi Tomasz Marzec, dla którego niedzielne zawody będą pierwszymi, które organizuje w roli dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej, swoją funkcję objął bowiem 1 października.
- Czekają nas urodziny, a każdy solenizant chciałby, aby na imprezę przyszło jak najwięcej osób. Mnie osobiście cieszy fakt, że ponad 30 procent w gronie zapisanych to kobiety – powiedziała dyrektorka biegu Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, dodając, że zawody poprzedzi sobotnia konferencja w Tauron Arenie Kraków, w trakcie której odbędą się panele poświęcone bieganiu i turystyce oraz zajęcia dla dzieci w kilku dyscyplinach sportu.
Biegacze wyruszą na trasę w niedzielę 20 października o godz. 10 i będą finiszować na płycie Tauron Areny. Jako pierwsi dotrą do mety uczestnicy Czanieckiej Piątki, czyli biegu na dystansie 5 km. Półmaratończycy będą kończyć rywalizację w tym samym miejscu, w blasku reflektorów i świateł.
- To dla nas jedno z najważniejszych wydarzeń w roku - podkreśla dyrektorka Areny Małgorzata Marcińska, przypominając, że w ciągu dziesięciu lat, jakie minęły w maju tego roku od rozpoczęcia działalności, na imprezach w krakowskim obiekcie pojawiło się 6,5 miliona osób.
Ambasadorami półmaratonu zostali krakowscy aktorzy Andrzej Popiel i Mateusz Janicki. Obaj od dawna promują charytatywną sztafetę Poland Business Run, a tym razem wezmą udział w biegu na dystansie 21,097 km, który zarazem będzie pierwszą edycją mistrzostw Polski aktorów w półmaratonie.
Swój udział w zawodach zapowiedział także Adam Czerwiński, znany krakowski specjalista od biegów na krótszych dystansach, który postawił przed sobą nowy cel.
Rekordy wynikowe podczas Cracovia Półmaratonu Królewskiego należą do reprezentantów z Afryki. W 2019 roku Etiopczyk Enyew Mekonnen dotarł do mety w czasie 1:01.34, natomiast Kenijka Betty Lembus uzyskała rezultat 1:10.48.
Najszybszym z Polaków w historii imprezy był Szymon Kulka, który w 2016 roku pokonał dystans w czasie 1:03.03, a z Polek Izabela Trzaskalska - 1:11.33.
Trzeba jednak pamiętać, że na przestrzeni lat trasa nieco się zmieniała, tym razem wiedzie spod Parku Lotników wzdłuż Bulwarów Wiślanych przez Podgórze, wokół Błoń i Rynku Głównego, z finiszem w Arenie. Przed rokiem triumfowali Kenijczyk Erick Leon Ndiema i jego rodaczka Hilda Jelagat Kiptum.
