
Grodzisko w Zbuczu
Na terenie gminy Czyże we wsi Zbucz, znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko, datowane najprawdopodobniej na XI-XIII wiek. Ma ono kształt lekko owalny o wymiarach ok. 87 x 80 m, przy dawnej maksymalnej wysokości wałów dochodzącej do trzech metrów. Otacza je wał, prawdopodobnie o konstrukcji drewniano-ziemnej oraz płytka fosa. Można przypuszczać, że na majdanie odnaleźlibyśmy ślady po budowlach naziemnych i półziemiankach.

Soce
Soce to wyjątkowo urokliwa miejscowość, gdzie czas zatrzymał się dawno temu. Do dziś zachowany jest historyczny układ wsi, dawna architektura. Większość domów jest drewniana i bogato zdobiona, choć te najstarsze obiekty, są z cegły. Ale miejscowość nie straciła swego klimatu mimo budowanych tu nowych domów czy rozbudowy dotychczasowych gospodarstw.

Wieża Bismarcka w Srokowie
By dotrzeć do ruin wieży należy wejść na górę i przedrzeć się przez las. Dziś, ukryta w zieleni, wygląda na siedzibę czarnoksiężnika, ale w rzeczywistości są to ruiny jednej z 17 ocalałych polskich wież Bismarcka, które powstały dla uczczenia niemieckiego polityka.

Kapliczka w miejscowości Wołkusze
Na kapliczce, która powstała prawdopodobnie w XVII wieku, znajdował się niegdyś metalowy orzeł. Mieli go zniszczyć (choć jego resztki znajdują się w środku kaplicy) pasterze trzody rzucając kamieniami. Inna wersja mówi o zakopanym skarbie i amatorach złota, którzy prowadzili tu tzw. rozkopki.
Sięgając do historii z końca XIX wieku o rodzinie Bouffałów (właścicieli dworu w Wołkuszach) można znaleźć informację, że kapliczkę stoi na miejscu cerkwi zbudowanej przez Wasila Doroszkiewicza Bouffała. Przypuszcza się, że była to cerkiew św. Jana Ewangelisty, bowiem we wnęce został umieszczony orzeł, który był jego symbolem.
Wiadomo też, że kiedyś istniała Wołkuska Ikona Matki Bożej, która przyciągała mieszkańców z całej Grodzieńszczyzny.