MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza antykryzysowa dla samorządów. Ponad pół miliarda złotych dla Małopolski

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Wojewoda Małopolski
Blisko 100 mln zł trafi do Krakowa w ramach rządowego programu wsparcia inwestycji samorządowych w czasie epidemii koronawirusa. Cała Małopolska zyska ponad pół miliarda złotych. Największe kwoty dostaną najbogatsze gminy i powiaty oraz te, które mają najwięcej inwestycji w rozwój swojego regionu. Pieniądze będą przyznawane gminom na początku lipca w formie przelewów na wniosek samorządów.

FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

od 16 lat

Pomoc finansową od rządu będzie można wykorzystać na inwestycje, np. w szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej, a także inne działania podejmowane w małych ojczyznach. Fundusz odegra rolę tarczy dla samorządów.

O założeniach Funduszu Inwestycji Samorządowych mówił w czwartek na briefingu prasowym wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
– Koronawirus spowodował, że budżety wielu samorządów zostały uszczuplone. Fundusz Inwestycji Samorządowych to konkretna pomoc. Działamy ramię w ramię z samorządami i wychodzimy naprzeciw ich potrzebom. Taki wymiar ma Fundusz Dróg Samorządowych czy Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Takie jest też założenie Funduszu Inwestycji Samorządowych. To bezprecedensowe działania i pomoc o niespotykanym dotychczas charakterze. Do Małopolski trafi grubo ponad pół miliarda złotych. Środki te w wielu przypadkach zapewne okażą się kołem ratunkowym dla samorządów i pozwolą im wyjść na prostą – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Do powiatu krakowskiego trafi jedna z większych sum – ponad 16 mln zł. - Pieniądze z Funduszu pozwolą nie zablokować inwestycji, które już są realizowane, a także pozwolą realizować zaplanowane inwestycje takie jak budowa i remonty dróg, chodników czy mostów – mówi Wojciech Pałka, starosta krakowski.

Jednym z beneficjentów, któremu przyznano najwyższą kwotę jest powiat miechowski - niemal 14 mln zł.
- Te środki, które dziś otrzymujemy są gwarantem tego, że będzie w stanie zrealizować założenia budżetu, i że nie grozi nam zapaść finansowa – mówi Krzysztof Świerczek, przewodniczący rady powiatu miechowskiego.

Kluczowe założenia Funduszu Inwestycji Samorządowych:
Pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcie dla każdej gminy i powiatu w kraju.

Kwoty przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje. Takie jak szkoły, przedszkola, żłobki, wodociągi i kanalizacja, szpitale, domy pomocy społecznej, chodniki czy remonty, a także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach. To również wsparcie dla tysiąca firm i setek tysięcy pracowników.

Tarcza dla samorządów to również program wsparcia dla polskich małych i średnich firm, które realizują zadania inwestycyjne samorządów. To kolejny zastrzyk pieniędzy, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także rozwój przedsiębiorstw.

Podział środków został dokonany został według ściśle określonego algorytmu, uwzględniającego planowane wydatki majątkowe samorządów oraz ich zamożność. Górny pułap dofinansowania w przypadku gminy to 93,5 mln zł, zaś dolny – 500 tys. zł. Jeśli chodzi o powiaty, kwoty te wynoszą odpowiednio 20 mln zł i 500 tys. zł.

Małopolskie samorządy otrzymają łącznie 556 030 760 zł, z czego 451 644 445 zł trafi do gmin, zaś do powiatów 104 386 315 zł.

Najwyższe dofinansowanie w Małopolsce trafi do Krakowa (93 500 000 zł). Spośród pozostałych samorządów gminnych najwyższe dofinansowanie otrzymają następujące gminy: Wieliczka – 9 506 754 zł, Tarnów – 9 420 461 zł, Skawina – 8 359 285 zł. Spośród samorządów powiatowych: powiat krakowski – 16 350 415 zł, powiat nowotarski – 10 856 459 zł, powiat wadowicki – 8 166 835 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska