Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi Wielkanocne. Palmy, koszyczki i "Pisanice od srca"

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Doroczne Targi Wielkanocne na Rynku Głównym w sobotę zostały uroczyście otwarte. To cykliczna impreza, której tradycje sięgają nawet okresu przedwojennego. Jak podkreśla Roman Gawrysiak prezes Rady Nadzorczej firmy Artim, organizatora Targów na Rynku - świąteczny asortyment jest bardzo duży. Obok palm, koszyków, pisanek, obrusów nawiązujących do świąt, oferowana jest m.in. ręcznie malowana porcelana, biżuteria, wyroby wykonywane na miejscu przez kowala. Targi potrwają do 22 kwietnia.

Do swoich kramów na targach zaprasza ok. 80 kupców, zarówno z Małopolski, jak i z innych zakątków kraju. Uczestnikami targów są też reprezentanci z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier.

Jak co roku na stoiskach można znaleźć palmy, koszyczki, stroiki, obrusy, ceramikę, wyroby regionalne, biżuterię słodycze czy np. narzędzia i figurki z czekolady. Na kiermaszu nie brak punktów małej gastronomii, w których na chętnych czekają m.in. zupy i pierogi według staropolskich receptur (m.in. z kaszą gryczaną, kapustą i grzybami, mięsem). Organizatorzy starają się, by przed samymi świętami w każdym z nich oferowana była przynajmniej jedna potrawa związaną ze Świętami Wielkanocnymi.

Na targach jest okazja wspomóc organizacje charytatywne, którym udostępniono stoiska. Są to: Fundacja Pomoc Krakowskiemu Hospicjum, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Polski Związek Głuchych, Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Dobrej Nadziei”, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes”. Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na tych stoiskach zasili skromne budżety organizacji.

W południe w sobotę Targi Wielkanocne zostały uroczyście otwarte. Sobota jest też Dniem Chorwacji na krakowskim kiermaszu. Z tej okazji na Rynku pojawiła się delegacja Chorwacji. Otwarto wystawę „Pisanic od srca”, czyli wielkich, m.in. ok. 2-metrowych pisanek zdobionych przez chorwackich malarzy. Jest to produkt promocyjny miasta Koprivnicy leżącego na północy Chorwacji, są dziełami lokalnych twórców sztuki naiwnej. Dotąd powstało ponad 100 takich pisanek. Od 2008 roku „Pisanki od serca” mają status Chorwackich Dóbr Kultury Niematerialnej. Na targach w Krakowie będzie można je oglądać do 22 kwietnia.

Kiermaszowi na Rynku zawsze towarzyszą rozmaite wydarzenia i występy. Już w niedzielę (14 kwietnia), która jest Niedzielą Palmową, Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” zaprezentuje palmy wielkanocne, a następnie programy artystyczne i obrzędy wielkanocne w wykonaniu autentycznych amatorskich zespołów regionalnych i grup folklorystycznych. Zespoły spotkają się pod Barbakanem o godz. 11.15, po czym barwny korowód przejdzie na Rynek. Obok kościoła św. Wojciecha o godz. 11.45 nastąpi poświęcenie palm. Następnie zespoły folklorystyczne będą się prezentować na estradzie na Rynku.

Tego samego dnia, od godz. 10, odbywać się będzie konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną. Można wziąć udział indywidualnie lub całą grupą. Wykonane palmy należy dostarczyć do biura organizatora na terenie Targów Wielkanocnych od godz. 10 do 13. O 13.30 nastąpi ogłoszenie wyników. W konkursie zostanie wyróżnionych 10 prac. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Przez cały okres trwania Targów odbywać się będą pokazy twórczości i rękodzieła ludowego organizowane przez krakowski oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 15 do 18 zaprasza on dzieci na wielkanocne warsztaty plastyczne.

W Wielką Sobotę, 20 kwietnia, odbędzie się pokaz wielkanocnych stołów regionalnych. Można będzie kupić m.in.: tradycyjny żurek, zupę chrzanową, wielkanocne jaja serwowane na różne sposoby, wędliny domowej produkcji, mazurki, baby. Krakowianie i turyści zostaną też zaproszeni do tradycyjnego stołu wielkanocnego, przy którym o godz. 12 proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. infułat Dariusz Raś będzie święcić pokarmy.

W Lany Poniedziałek, 22 kwietnia, o godz. 14 na Rynku pojawi się Siuda Baba. Będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń. Jak przypominają organizatorzy targów, Siuda Baba to jedna z małopolskich tradycji. Jest to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę, ubraną w podartą spódnicę, towarzyszy jej Cygan. Zgodnie z legendą Siuda Baba była kapłanką bogini Ledy. Pilnowała wiecznego ognia. Swoją służbę pełniła przez cały rok. Tylko raz, w poniedziałek wielkanocny, mogła znaleźć swoją następczynię. Szukała wtedy dziewicy, która nie mogła się wykupić i zostawała Siudą Babą na kolejny rok. Wykup w postaci datku wrzuconego do garnuszka można zastąpić buziakiem. Imprezę organizuje Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” oraz „Teatr po Latach”.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Wielkanocna kuchnia w niecodziennym wydaniu

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Targi Wielkanocne. Palmy, koszyczki i "Pisanice od srca" - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska