Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: koniec gazowej spółki? Stolica chce zabrać KSG

Andrzej Skórka
Niedawno wybudowany główny gmach KSG będzie siedzibą oddziału warszawskiej spółki
Niedawno wybudowany główny gmach KSG będzie siedzibą oddziału warszawskiej spółki Andrzej Skórka
Tarnów straci Karpacką Spółkę Gazownictwa, jedną z największych firm w regionie. Jeszcze w tym roku wejdzie ona w skład nowej, wielkiej spółki dystrybucyjnej gazu, którą PGNiG tworzy w Warszawie. Pracownicy boją się, że w ślad za zmianami pójdą zwolnienia. Sytuacja niepokoi także samorząd. Reorganizacja w "gazach" może bowiem oznaczać mniejsze wpływy do lokalnego budżetu.

Niespełna rok temu Tarnów bronił KSG przed przeniesieniem siedziby firmy do Rzeszowa. Zakusy Podkarpacia się nie powiodły, ale radość nie trwała długo. W grudniu szefostwo PGNiG ujawniło plany nowej strategii na najbliższe lata. Jej realizacja właśnie się zaczęła.

"Sześć obecnie istniejących spółek gazownictwa połączy się w jeden podmiot - zostanie powołana Spółka »PGNiG Dystrybucyjna« z siedzibą w Warszawie. Będzie ona funkcjonowała w oparciu o sześć oddziałów w miejsce dotychczasowych Spółek Dystrybucyjnych" - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania przesłane do PGNiG.

Wśród załogi już od dłuższego czasu panuje niepokój. - Coś się szykuje, ale dotąd nikt nie rozmawiał z nami o szczegółach - twierdzi jeden z pracowników.

Według związkowców, przyszłość ludzi związanych z KSG jest jedną wielką niewiadomą. - Obawiamy się, że dobrze płatne miejsca pracy w Warszawie powstaną kosztem terenów - mówi Romuald Jewuła, szef zakładowej Solidarności. Związek liczy, że zarówno parlamentarzyści koalicji, jak i opozycji powalczą o powstrzymanie PGNiG przed realizacją planów. - Mam nadzieję, że każda ze spółek pozostanie odrębnym tworem, tyle że jednolicie zarządzanym - mówi poseł Urszula Augustyn, która o przyszłości KSG rozmawiała z ministrem skarbu.

Na spotkanie do centrali PGNiG pojechał prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała. - To zła informacja, że instytucja, która pozostanie po restrukturyzacji, będzie miała dużo mniejsze kompetencje, jeśli chodzi o wsparcie lokalnych inicjatyw - mówi. PGNiG i KSG zapewniają, że nie ma mowy o grupowych zwolnieniach. "Przy połączeniu spółek dystrybucyjnych zmniejszeniu ulegnie liczba członków zarządów oraz rad nadzorczych, mogą nastąpić redukcje na poziomie kadry zarządzającej" - odpowiadają na kolejne nasze pytanie.

Przedwojenne cukiernie Krakowa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska