Poirytowania całą sytuacją nie ukrywa pani Bożena z Tarnowa, której syn musiał zostać przewieziony do szpitala w Gorlicach. „Mnie osobiście jako matkę pacjenta bardzo dotkliwie obeszło przeniesienie syna do Gorlic, które nijak się ma do zapewnień dyrektorki szpitala, jakimi rok temu zasypywała w wywiadach, że teraz po utworzeniu centrum zdrowia psychicznego pacjentom będzie lepiej i bliżej” - napisała na swoim profilu na portalu Facebook. Kobieta obawia się, że część oddziału psychiatrycznego zostanie zamknięta już na zawsze.
Przedstawiciele lecznicy uspokajają i stanowczą twierdzą, że taki scenariusz w ogóle nie wchodzi w grę. Informują, że zamknięcie części ośrodka jest związane jedynie z koniecznym remontem wentylacji, o czym wiadomo było już od ponad dwóch tygodni.
- Działania w tym zakresie trwały praktycznie cały maj. Ograniczyliśmy przyjęcia pacjentów, a ci którzy mogli, to zostali wypisani do domu - mówi Damian Mika, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.
Do domu albo innych miast
Wybudowany kosztem 22 mln zł Ośrodek Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie został uroczyście oddany do użytku pod koniec 2015 roku. Na początku były jednak problemy z uzyskaniem kontraktu z NFZ i pierwsi pacjenci musieli zaczekać do początku 2016 r.
W ośrodku działa poradnia psychiatryczna, zespół leczenia środowiskowego, oddział dzienny oraz stacjonarny. Na tym ostatnim w ubiegłym roku pomoc uzyskało ponad tysiąc pacjentów.
Pod koniec maja drugie piętro, na którym znajdują się łóżka dla 30 pacjentów oddziału stacjonarnego, zostało zamknięte. Chorych wypisywano do domów lub przeniesiono do innych placówek.
To planowany remont
Zapowiedź zamknięcia oddziału otrzymał także Narodowy Fundusz Zdrowia. - Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie poinformował nas o awarii systemu wentylacji w budynku Ośrodka Psychiatrii i związanej z nią koniecznością czasowego wyłączenia części oddziału psychiatrycznego z użytkowania - informuje Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału NFZ.
Szpital podkreśla jednak, że do awarii nie doszło, a prace związane z konserwacją wentylacji zaplanowano wcześniej.
- Ze względu na specyfikę oddziału, okna na drugim piętrze nie otwierają się, nie ma tam także klimatyzacji. Ośrodek działa już ponad trzy lata i musimy przeprowadzić konserwację wentylacji, aby w czasie upałów pacjenci jak i personel mieli zapewnione odpowiednie warunki - zaznacza Mika. Remont ma trwać do końca czerwca. Szpital zapewnia, że zamknięte jest tylko drugie piętro. Pozostała część ośrodka na dwóch innych kondygnacjach funkcjonuje normalnie.
Lekarze wolą prywatne praktyki
Ośrodek Zdrowia Psychicznego w Tarnowie ma też inny kłopot. To niedostatek lekarzy psychiatrów. Obecnie zatrudnia siedmiu lekarzy na pełny i jednego na pół etatu. Rzecznik szpitala zapewnia, że gwarantuje to normalne funkcjonowanie oddziałów. - Większa liczba specjalistów pozwoliłaby jednak złapać oddech obecnemu personelowi - dodaje.
Nowych przyjęć medyków ciężko się jednak w najbliższym czasie spodziewać. - Praca na oddziale jest trudna i wymagająca. Większość lekarzy wybiera prywatne praktyki - słyszymy od przedstawiciela placówki.
Ośrodek Zdrowia Psychicznego w Tarnowie
w skład ośrodka w Szpitalu św. Łukasza wchodzą:
- Poradnia Zdrowia Psychicznego - 7400 udzielonych porad psychiatrycznych i psychologicznych w 2018 roku
- Zespół Leczenia Środowiskowego - ponad 1250 wyjazdów do pacjentów w 2018 roku
- Oddział Dzienny Psychiatryczny - 176 przyjęć w 2018 roku
- Oddział Stacjonarny Psychiatryczny - 1140 przyjęć w 2018 roku
W ramach Centrum działa również Punkt Konsultacyjno - Koordynacyjny do którego nie potrzeba skierowania. Przyjść może każdy potrzebujący pomocy - osoba skierowana przez lekarza rodzinnego, psychiatrę lub lekarza innej specjalności. Telefon kontaktowy - 14 36 15 135
Od 1 października 2018 r. Ośrodek Zdrowia Psychicznego jest realizatorem programu pilotażowego (opieka psychiatryczna w warunkach ambulatoryjnych, dziennych, stacjonarnych i środowiskowych). W ramach pilotażu udziela świadczeń dla pacjentów z powiatu m. Tarnowa.
FLESZ: Co zabija Polaków?
