Zobacz także: Autostradą z Tarnowa do Krakowa najwcześniej w 2013 r.
Kolejne roczniki wkraczające do szkół wszelkich szczebli są coraz mniej liczne. W tarnowskiej oświacie szczególnie obawiano się o wyniki ostatniego naboru. Zwłaszcza w szkołach średnich. Efekty okazały się jednak stosunkowo pomyślne. Co prawda młodzieży w szkołach ponadgimnazjalnych ubędzie, ale nie na taką skalę, jak przewidywali pesymiści.
Do tej pory do 26 szkół średnich w mieście przyjęto 3114 uczniów.
- To dobry wynik, zważywszy, że gimnazja ukończyło około tysiąca tarnowian, reszta to uczniowie spoza miasta - komentuje Bartłomiej Bieniasz z wydziału edukacji tarnowskiego magistratu.
56 procent kandydatów dostało się do liceów. Na brak chętnych narzekać nie mogły zwłaszcza te cieszące się najlepszą renomą, czyli licea ogólnokształcące nr I, II, III, IV, a także coraz popularniejsze w mieście VII LO.
Ogólna liczba przyjętych do szkół jeszcze wzrośnie. Wciąż jest w nich 98 wolnych miejsc. Głównie w technikach i szkołach zawodowych, mniej w liceach. Jeszcze w tym tygodniu potencjalni kandydaci mogą je obsadzić. Dodatkowa rekrutacja potrwa od 25 do 30 sierpnia.
Trzeba jednak pamiętać, że przed rokiem do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych w Tarnowie poszło znacznie więcej, bo blisko 3,5 tysiąca młodych ludzi.
Przeludni się również w gimnazjach. Przed wakacjami szkoły tego typu opuściło 1030 nastolatków. Ich miejsce zająć powinno 980 absolwentów tarnowskich podstawówek. Niż dotyka także te szkoły.
Miasto zredukuje więc szeregi stanowisk nauczycieli. Przed rokiem szkolnym 2011-2012 skala zwolnień jest większa niż jeszcze 12 miesięcy temu. Umowę o pracę trzeba rozwiązać z około setką pedagogów.
- Nie możemy tej grupie w stanie zaproponować czegokolwiek - przyznaje Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji UMT. Choć przyznaje, że cięcia mogły być jeszcze większe, gdyby nie pomyślne wyniki naboru do szkół średnich.
Trudno będzie natomiast odtrąbić sukces naboru sześciolatków do klas pierwszych. Tarnowianie zapisali ich ledwie 90. To 10 procent populacji, sporo mniej, niż jeszcze na wiosnę zakładali urzędnicy. W żadnej szkole nie uda się stworzyć klasy złożonej wyłącznie z sześciolatków.
Jesienią urzędnicy mają podjąć decyzję o ewentualnych zmianach w liczbie szkół.
Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!
Głosuj na najlepsze schronisko Małopolski
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!