Z kolei według informacji ze strony internetowej, której adres podano na wspomnianej tablicy informacyjnej, właśnie budowane Centrum Diagnostyki Kardiologicznej, ma być zespołem specjalistycznych poradni: kardiologicznej, ortopedycznej, rehabilitacyjnej, neurochirurgicznej oraz ginekologiczno-położniczej. Do tego dojdzie diagnostyka laboratoryjna i ta wykonywana przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu: USG, RTG czy rezonansu magnetycznego oraz tzw. "chirurgia jednego dnia".
- Centrum będzie czynne 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, bo w większości przypadków szybka diagnostyka jest możliwa w kilka dni w warunkach ambulatoryjnych, bez potrzeby hospitalizacji - mówi kardiolog Maciej Żabówka, wiceprezes spółki Kardiomed, która jest inwestorem Centrum Diagnostyki Kardiologicznej.
Pozwolenie na budowę centrum Urząd Miasta Tarnowa wydał w lipcu zeszłego roku. Według planów budowa powinna zakończyć się latem.
- W ostatnich dniach do urzędu wpłynął wniosek o zatwierdzenie projektu zamiennego, który zakłada, że do głównej bryły zostanie dobudowane jeszcze jednego skrzydło i wtedy całkowita powierzchnia budynku wyniesie ok. sześć tysięcy metrów kwadratowych - mówi Andrzej Banach, kierownik Biura Budownictwa i Zagospodarowania Terenu UMT.
- Zakładamy, że nasze centrum będzie placówką komercyjną, która zaoferuje swoje usługi osobom i firmom prywatnym. Nie będziemy ubiegać się o kontrakt z NFZ-tem - mówi Ewa Derlaga, prezes Kardiomedu.
- To zasłona dymna. Nie jesteśmy ani Krakowem, ani Warszawą, a mieszkańcy Tarnowa nie są szczególnie zamożni by płacić za takie leczenie - mówi prezes jednej z tarnowskich przychodni. Rzeczywiście trudno wskazać w mieście i regionie placówki medyczne, które funkcjonowałyby tylko na zasadach komercyjnych.
- W tym momencie jedynym pewnym płatnikiem jest NFZ. Stamtąd pochodzi 95 proc. pieniędzy, jakie w ogóle zarabiamy - mówi dr Marian Koperny, prezes NZOZ nr 5 w Tarnowie.
Dlatego konkurencji na rynku usług medycznych obawiają się dyrektorzy i prezesi szpitali czy przychodni w Tarnowie. Tym bardziej że budowę centrum kardiologicznego planuje od kilku lat Szpital im. Edwarda Szczeklika. - Za kilka tygodni będziemy wyłaniać wykonawcę. Nasza inwestycja będzie kosztować kilkanaście milionów złotych. Na kolejną tego typu działalność jest w Tarnowie za ciasno. To automatycznie oznacza mniej pieniędzy dla szpitala - mówi Marcin Kuta, dyrektor Szczeklika.
Może też pojawić się problem z lekarzami specjalistami, którzy zamiast dotychczasowej pracy w szpitalu czy w przychodni wybiorą ofertę nowego gracza na rynku.
- Taka decyzja to dzisiaj tylko kwestia pieniędzy - powiedział nam zastrzegając anonimowość jeden ze znanych tarnowskich lekarzy. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Szpital im. Edwarda Szczeklika z końcem roku rozwiązał stosunek pracy z osobami, które są zaangażowane w Centrum Diagnostyki Kardiologicznej.
Wśród nich znalazł się były już szef oddziału kardiochirurgii - dr Bogdan Derlaga oraz jego żona i prezes Kardiomedu Ewa Derlaga. Według dyrektora szpitala Marcina Kuty doszło do tego za porozumieniem stron. Ale według naszych informacji tłem było zaangażowanie małżeństwa w działalność konkurencyjną.
Centrum Diagnostyki Kardiologicznej w skrócie
Zakres działalności:
- poradnia kardiochirurgiczna
- poradnia neurochirurgiczna
- poradnia chirurgiczno-ortopedyczna
- poradnia ginekologiczno-położnicza
- poradnia psychologiczna
- poradnia rehabilitacyjna
- rehabilitacja kardiologiczna
- diagnostyka RTG, USG
- diagnostyka laboratoryjna
- apteka
Wyposażenie i usługi
- aparat ECHO i USG
- tomograf
- rezonans magnetyczny
- EKG metodą Holtera
- Holter ciśnieniowy
- Certyfikowana Pracownia Echokardiograficzna
- specjalistyczny tomograf do badań serca
Dodatkowe usługi:
- 24-godzinny dyżur zawałowy
- leczenie wad serca
- kontrola sztucznych rozruszników
- leczenie niepłodności
- kontrola kardiowerterów
- leczenie przypadłości diabetologicznych
Centrum Diagnostyki Kardiologicznej według złożonych w Urzędzie Miasta planów będzie mieć cztery kondygnacje: piwnicę, parter i dwa piętra. Obok znajdzie się duży parking dla samochodów.
Powierzchnia łączna centrum obliczana jest na ok. 6 tys. mkw.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
