Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów, Tuchów. Sto dzieci, które zmarły przed urodzeniem w szpitalach, będzie mieć swój pochówek

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych powstało na cmentarzu w Mościcach. Co roku, w październiku, organizowane są przy nim obchody, podczas których wspominane są dzieci, które zmarły przed narodzeniem
Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych powstało na cmentarzu w Mościcach. Co roku, w październiku, organizowane są przy nim obchody, podczas których wspominane są dzieci, które zmarły przed narodzeniem Paweł Chwał
Na cmentarzu w Tarnowie Mościcach oraz - po raz pierwszy - także w Tuchowie odbędą się w najbliższy weekend specjalne pochówki dzieci martwo urodzonych, a pozostawionych w miejscowych szpitalach. Pretekstem do wzruszających uroczystości jest obchodzony w czwartek (15 października) Dzień Dziecka Utraconego 2020.

FLESZ - Rząd ogłasza nowe obostrzenia

Uroczystości pochówku dzieci martwo urodzonych odbędą się w niedzielę - 18 października na cmentarzu w Tarnowie Mościcach, gdzie staraniem Fundacji SPES kilka lat temu powstał pomnik - Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Poprzedzi je msza św. o godz. 15 w kościele w Mościcach odprawiona w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku: choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci swoich dzieci.

Zmarły przedwcześnie i nie miały pogrzebu

- W tym roku złożone zostaną do grobu prochy około stu dzieci, które przez ostatni rok zmarły w obu tarnowskich szpitalach, a ich rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie - wyjaśnia Joanna Sadowska, prezes Fundacji SPES.

Organizatorzy jednocześnie zachęcają wszystkich, którzy doświadczyli straty dziecka, aby w tym szczególnym dniu skorzystali z okazji i w symboliczny sposób pożegnali swoje nienarodzone maleństwa.

Przed mszą św. można będzie napisać, na specjalnie przygotowanych karteczkach, imiona zmarłych dzieci, które zostana złożone na czas mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły na cmentarzu razem z urną. Imiona dzieci utraconych, podając dodatkowo datę śmierci i tydzień ciąży, można także przesłać poprzez stronę www.fundacjaspes.pl/kontakt, a także jako wiadomość na profilu facebookowym fundacji lub wpisując je do wirtualnej Księgi Pamięci, która znajduje się na stronie fundacji.

- To dobra okazja do tego, aby imię utraconego dziecka wybrzmiało publicznie. Będziemy je bowiem odczytywać na głos przy pomniku - mówi Joanna Sadowska.

Do udziału w ceremonii zaproszono przedstawicieli innych związków wyznaniowych, działających w Tarnowie. Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetu miasta Tarnowa.

O wsparciu rodzin na konferencji online

Dwa dni później - 20 października odbędzie się konferencja online pt. „Kompleksowe wsparcie rodzin po stracie dziecka w wyniku poronienia oraz rodzin dziecka ze znacznym zaburzeniem rozwoju zdiagnozowanym w okresie perinatalnym”, adresowana do personelu medycznego, rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka i ich bliskich oraz wszystkich zainteresowanych.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się na stronie fundacjaspes.pl/wydarzenia,id=91 Po wypełnieniu formularza każdy uczestnik otrzyma indywidualny link do spotkania. Konferencja jest bezpłatna.

- Poronienie, jak i świadomość o poważnych zaburzeniach rozwoju nienarodzonego dziecka, jest wielką traumą dla rodziców. Z tego względu, w obu przypadkach niezbędna jest rzetelna i kompleksowa pomoc – mówi Anna Kościółek, wiceprezes zarządu fundacji Spes.

Tuchów i Dębica też mają swoje mogiły

Obchody Dnia Dziecka Utraconego odbędą się w tym roku również po raz pierwszy w Tuchowie i Dębicy, gdzie wzorem Tarnowa, również - na tamtejszych cmentarzach udało się stworzyć zbiorcze mogiły dzieci, które zmarły przed urodzeniem.

- Zależy nam na tym, aby wszystkie miasta, które posiadają porodówki w swoich szpitalach miały takie miejsca na cmentarzach - mówi Joanna Sadowska.

W Tuchowie uroczystości odbędą się w sobotę 17 października. Pomnik powstał przy współpracy dwóch tuchowskich parafii, według projektu miejscowej artystki Ewy Fleszar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska