Gdyby miastu udało się zdobyć wskazaną we wniosku kwotę, to do 2023 r. zlikwidowanych zostałoby w Tarnowie ok. 1200 starych pieców węglowych. Według szacunkowych wyliczeń tarnowianie użytkują obecnie 4800 takich palenisk. Co czwarta rodzina, ogrzewająca swój dom węglem, mogłaby skorzystać z dofinansowania i przejść na ogrzewanie ekologiczne.
Tarnów od kilkunastu lat prowadzi własny program, w ramach którego, co roku, likwidowanych jest ok. 100 palenisk węglowych. W ten sposób, korzystając z pieniędzy zapisanych na ten cel w budżecie miasta, udało się wyeliminować blisko tysiąc pieców na paliwo stałe. Właściciele pieców kaflowych mogli liczyć na 700 zł dotacji na każdy piec. W przypadku posiadaczy pieców centralnego ogrzewania dopłaty sięgały nawet 3 tysięcy złotych. Zainteresowanie było bardzo duże, stąd pieniędzy zazwyczaj nie starczało na to, aby spełnić prośby wszystkich chętnych, którzy złożyli wnioski.
Szansą jest pozyskanie funduszy unijnych na ten cel. Na dofinansowaniu opiera się cały przygotowany przez miasto projekt „Obniżenie poziomu niskiej emisji w Tarnowie”. Wniosek złożony został w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Jeżeli zostanie rozpatrzony pozytywnie, mieszkańcy będą mogli liczyć na dotacje w wysokości kilku tysięcy złotych do wymiany pieca. Trwa przyjmowanie ankiet i deklaracji. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić do połowy roku.