Tarnowska pielgrzymka odbędzie się w tym roku już po raz 40. Jest największą, najbardziej liczną w kraju, choć pandemia i związane z nią ograniczenia w 2020 i 2021 roku wymusiły na organizatorach zmianę formuły. Przez dwa lata odbywała się ona w formie sztafety, w ramach której każdego dnia kolejny etap trasy z Tarnowa na Jasną Górę pokonywali pielgrzymi z kolejnych trzech grup PPT. Wspólne było tylko wejście na jasnogórski szczyt w ostatnim, dziewiątym dniu pielgrzymowania. Nie było noclegów, a ilość pątników w grupach musiała być ograniczona.
Dziewięć dni w drodze z Tarnowa na Jasną Górę
W tym roku pielgrzymka wraca do tradycyjnej formy, czyli trwających od 17 do 25 sierpnia rekolekcji w drodze.
- Wierzę mocno w to, że ponownie, tak jak kiedyś znowu ,spotkamy wielu otwartych ludzi, którzy zechcą przyjąć pielgrzymów do swoich domów, czy stodół, oferując im gościnę w drodze. Ale też zdajemy sobie sprawę z tego, że Covid wymusza na nas byśmy się odpowiednio przygotowali do tego, organizując pola namiotowe i całą, towarzyszącą im infrastrukturę związaną z higieną w postaci przenośnych pryszniców z ciepłą wodą i podwójnej liczby toalet – tłumaczy ks. Zbigniew Szostak, dla którego będzie to ostatnia PPT, w roli dyrektora pielgrzymki. Kierował nią przez ostatnie 20 lat. Kolejną przygotowywać będzie już nowy zarząd pod kierunkiem ks. Pawła Brońskiego, obecnego dyrektora Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania Opoka w Starym Sączu.
Pielgrzymka jedna, ale w dwóch częściach
Pielgrzymi, którzy wyruszą 17 sierpnia sprzed tarnowskiej katedry w drogę będą iść podzieleni na grupy w dwóch częściach. Część A powróci na starą trasę, przez nowo oddany most na Dunajcu w Ostrowie. Natomiast druga połowa pielgrzymki będzie kierować się na Klikową i Niedomice w kierunku Zabawy, tak, jak to było przez ostatnie dwa lata. Dzięki temu pielgrzymka szybciej ma opuścić Tarnów, a tym samym utrudnienia w ruchu w mieście mają być mniejsze.
W ostatnich latach w PPT uczestniczyło ok. 8 tysięcy pątników (tyle wchodziło w niej na Jasną Górę) i była to największa, diecezjalna pielgrzymka w kraju. Organizatorzy proszą, aby jak najszybciej zapisywać się na pielgrzymkę, bo dzięki temu będą mogli lepiej przygotować się do sierpniowego wydarzenia – zamawiając odpowiednią liczbę toalet i pryszniców, które mają zapewnić uczestniczącym w niej osobom odpowiedni standard sanitarny. Jednocześnie zachęcają do tego, aby zabrać ze sobą namioty, które w pandemicznych czasach stanowią doskonałą alternatywę dla noclegów w domach prywatnych, z czym może być kłopot w trasie.
Bądź na bieżąco i obserwuj
