Pielgrzymi z radością wyruszyli z Tarnowa na Jasną Górę. Czeka ich wspaniała wędrówka
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Piesza Pielgrzymka Tarnowska tradycyjna zainaugurowana została mszą świętą na placu Katedralnym w Tarnowie. Pątnicy modlili się o bezpieczną wędrówką, która potrwa w sumie dziewięć dni. Wyruszyło na nią 26 grup pielgrzymkowych. Chociaż jeszcze nie ma dokładnych danych, to organizatorzy pielgrzymki spodziewają się, że w weźmie w niej udział ponad 5 tysięcy osób.
- Statystyki pokazują, że na pewno nie będzie ich mniej jak w ubiegłym roku. Jesteśmy otwarci i wszystkich zapraszamy, bo to jest bardzo pożyteczny czas. Gdyby ktoś nie był w stanie pielgrzymować przez dziewięć dni, to byłoby wskazane, chociażby dołączyć na dwa dni na początku i dwa dni na zakończenie pielgrzymki. To też przyniesie dobre i piękne owoce - mówi ks. Paweł Broński, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.
Dziewięć dni wędrówki z Tarnowa do Częstochowy
Wyjście pielgrzymki odbyło się z modlitwą i śpiewem na ustach. Pielgrzymi z uśmiechem wyruszyli spod tarnowskiej katedry, a towarzyszyła im piękna słoneczna pogoda. Uczestnicy pielgrzymki liczą, że taka aura będzie im sprzyjała na całej trasie.
- Chcemy taką pogodę, żeby było nie za gorąca i nie za zimno. Ale na pewno nie będziemy narzekać, jak będzie bardziej gorąco, bo wolimy jednak upał niż deszcz, bo można się wtedy nawadniać, nakryć głowę i maszerować. Gorzej się pielgrzymuje, gdy jest mokro w butach i ma się mokre ubrania. Po kilku dniach robi się to dodatkowo uciążliwe - podkreśla ks. Broński.
Pielgrzymi mają do pokonania około 200 kilometrów. Będą dwie trasy, którymi będą wędrować. Wszystkie grupy połączą się ze sobą tuż przed wejściem na Jasną Górę.
- Trasy wyglądają zupełnie tak samo, jak rok wcześniej. Położyliśmy duży nacisk na bezpieczeństwo pielgrzymów, ponieważ ruch jest coraz większy na drogach. Mamy 250 przeszkolonych porządkowych, którzy będą pomagali pielgrzymować bezpiecznie - zaznacza dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej - liczymy, że wszystko się uda i wyprosimy pokój dla świata i dobre rzeczy dla wszystkich ludzi - dodaje.
Pielgrzymka jest odpowiedzią na zaproszenie Pana Boga
Podczas 42. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej pątnikom będzie towarzyszyło hasło "Żyję w Kościele". Ma ono szczególne znaczenie dla ludzi wierzących.
- "Żyję w Kościele" to uszczegółowienie hasła duszpasterskiego "Uczestniczę we wspólnocie Kośioła", czyli jest to bardziej konkretnie ujęta istota tego faktu, że przez sakrament chrztu zostaliśmy do tego Kościoła włączeni. Żeby w tym Kościele żyć i funkcjonować, musimy właśnie odżywiać się i czerpać z tego źródła, które Pan Bóg dla nas otwiera w sakramentach świętych, że przynosi nam łaskę, że zawsze z nami jest, że nie jest obojętny Panu Bogu los człowieka. To jest piękna historia, którą trzeba odkryć na nowo, że nasze życie, jest wpisane w życie samego Pana Boga, bo on tego zapragnął i do tego nas zaprosił, a nasza inicjatywa pielgrzymowania, to jest tylko odpowiedź na to zaproszenie, które otrzymaliśmy - podkreśla ks. Paweł Broński.
Tarnowscy pielgrzymi dotrą do Częstochowy 25 sierpnia, a więc w przededniu Święta Matki Bożej Częstochowskiej. Z każdego dnia pielgrzymki będą dostępne relacje w internecie oraz radiu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- W Tarnowie budują kolejnego McDonald'sa. Tym razem przy DK 94!
- Mieszkanki Tarnowa i okolic są najpiękniejsze! Te zdjęcia to potwierdzają
- Wyniki matur w szkołach Tarnowa. Jak wypadły licea, technika, artyści i sportowcy?
- Tajemnice krypty Ostrogskich. Zaskakujące odkrycia w sarkofagach właścicieli Tarnowa
- Tarnów i region przeżywały biblijny potop początkiem czerwca 2010 roku
- Tak zmieniała się moda na ulicach Tarnowa według zdjęć z Google Street View
„Puellae Orantes” z Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Prowansji
