https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złoty jubileusz sakry biskupiej Władysława Bobowskiego. Lubiany biskup senior diecezji tarnowskiej odznaczony orderem przez prezydenta RP

Paweł Chwał
Bp Władysław Bobowski został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Bp Władysław Bobowski został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Archiwum Diecezja Tarnowska
Biskup-senior diecezji tarnowskiej Władysław Bobowski został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zacny jubilat świętuje właśnie 50-lecie sakry biskupiej i w jego intencji celebrowana była niedzielna msza św. w tarnowskiej katedrze. Uczestniczyło w niej wielu kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych, którzy spotkali na swojej drodze tego lubianego i powszechnie szanowanego kapłana, którego wyróżnia skromność i życzliwość dla drugiego człowieka.

Ważne odznaczenie państwowe dla biskupa-seniora z Tarnowa

Ksiądz biskup Władysław Bobowski ma 93 lata. Od kilku jest już na emeryturze i coraz rzadziej widywany jest publicznie. Ze względu na stan zdrowia nie mógł uczestniczyć w niedzielnych obchodach jubileuszowych 50-lecie sakry biskupiej w tarnowskiej katedrze.

Uroczystość rozpoczęła się od informacji, którą przekazał ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP o tym, że Andrzej Duda przyznał biskupowi Bobowskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej, a także za osiągnięcia w kształtowaniu formacji duchowej i postaw patriotycznych polskiej młodzieży.

Bp Władysław Bobowski urodził się 19 marca 1932 roku w Tropiu na Sądecczyźnie. Mianowany biskupem pomocniczym diecezji przyjął sakrę biskupią w tarnowskiej katedrze 2 lutego 1975 r.

Gdy został biskupem otrzymał z kurii duży pierścień z ozdobnym rubinem w środku. Obejrzał go, pięknie podziękował i schował do pudełka zakładając na palec prosty, srebrny, z wygrawerowanym wizerunkiem Matki Bożej.

- Tamten za bardzo rzucał się w oczy, był zbyt pretensjonalny - opowiadał bp Bobowski.

Historia ta doskonale charakteryzuje osobę duchownego, który od blisko 70 lat nosi sutannę, a od 50 dzierży w rękach pastorał - symbol władzy pasterskiej biskupa.

Bierzmował, wizytował parafie, troszczył się o życiu duchowe diecezjan

Jako biskup troszczył się o stałą formację duchową kapłanów oraz osób konsekrowanych, koordynował pracę Duszpasterstwa Rodzin oraz nieprzerwanie przez 30 lat pełnił obowiązki wikariusza generalnego. Był inicjatorem letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, zwanego „Wakacjami z Bogiem”. Jest Honorowym Obywatelem Tarnowa, Ryglic, Gródka nad Dunajcem i zasłużonym dla Nowego Sącza.

- Nigdy nie czułem się nieszczęśliwy. Zawsze znajdowałem mnóstwo powodów, by Bogu dziękować za to, co było i co jest. Starałem się w miarę możliwości jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki. Zawsze czułem się na swoim miejscu, na właściwej drodze. To jest chyba jakimś kryterium szczęścia – opowiadał kilka lat temu biskup-senior.

W trakcie jego biskupiej posługi dla diecezji tarnowskiej z jego rąk sakrament bierzmowania przyjęło ponad ćwierć miliona młodych ludzi. Do tego trzeba doliczyć wiele dzieci, które ochrzcił oraz pary, którym udzielił małżeństwa.

Do 2007 roku był na wizytacjach w prawie 600 parafiach, w niektórych po kilka razy.

"Jako biskup troszczył się o stałą formację duchową kapłanów oraz osób konsekrowanych, koordynował pracę Duszpasterstwa Rodzin oraz nieprzerwanie przez 30 lat pełnił obowiązki wikariusza generalnego. Był inicjatorem organizowania letniego wypoczynku dzieci i młodzieży z naszej diecezji, zwanego "Wakacjami z Bogiem". Dzięki Niemu w naszej diecezji powstała i rozwinęła się, szeroko dziś rozpowszechniona, Dziewczęca Służba Maryjna" - czytamy w jego notce biograficznej na stronie diecezji tarnowskiej.

Dzień Życia Konsekrowanego

Przede wszystkim jednak cechowała go ogromna skromność, życzliwość i serdeczność dla drugiego człowieka. Zwracał na to uwagę w homilii – ordynariusz tarnowski bp Andrzej Jeż, który przewodniczył liturgii. Mszę św. koncelebrowała kilkudziesięciu kapłanów.

Połączona była ona z diecezjalnymi obchodami Dnia Życia Konsekrowanego, który obchodzony jest w Kościele właśnie 2 lutego – w święto Ofiarowania Pańskiego zwane w Polsce świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tarnowska katedra wypełniła się szczelnie zakonnicami i zakonnikami ze zgromadzeń, działających na terenie diecezji.

W intencji osób konsekrowanych i biskupa Władysława Bobowskiego modlono się także w niedzielę we wszystkich kościołach w całej diecezji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska