https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z górującej nad Tarnowem wieży katedry całe miasto i okolicę widać jak na dłoni. Aby podziwiać panoramy trzeba wpierw pokonać wąskie schody

Paweł Chwał
Panoramę Tarnowa z wieży katedry można oglądać przez niewielkie, na dodatek częściowo zakratowane okienka. Wcześniej trzeba wejść na górę wspinając się po stromych  i zakręconych schodkach mijając m.in. dzwony. Można też zobaczyć od środka tarcze zegarowe
Panoramę Tarnowa z wieży katedry można oglądać przez niewielkie, na dodatek częściowo zakratowane okienka. Wcześniej trzeba wejść na górę wspinając się po stromych i zakręconych schodkach mijając m.in. dzwony. Można też zobaczyć od środka tarcze zegarowe Paweł Chwał
Mierząca 72 metry wieża tarnowskiej katedry dominuje nad miastem. Dzięki swojej strzelistej konstrukcji oraz usytuowaniu na wzgórzu świątynia jest widoczna praktycznie z całego Tarnowa. To jednocześnie doskonały punkt obserwacyjny na miasto, jak również na całą okolicę. Niestety nie jest udostępniania zwiedzającym i nie każdy może na nią wejść. Nam się udało. Zobaczcie, jak wygląda katedralna wieża od środka i jakie widoki rozpościerają się z niedużych okienek, które znajdują się poniżej tarcz zegarowych!

Spojrzeć na Tarnów z katedralnej wieży

Możliwość wejścia na wieże kościołów czy katedr to jedna z dużych atrakcji turystycznych w wielu miastach w Polsce. W Tarnowie od kilkunastu lat zwiedzającym udostępniany jest taras na wieży ratuszowej. Jest ona jednak dużo niższa wieża katedry.

- W tym momencie nie ma technicznych możliwości, które pozwalałby na to, aby udostępnić wieżę katedralną do zwiedzania. Prowadzące na górę schody są wąskie i kręte, a dodatkowo przejście utrudniają wiszące dzwony i elementy mechanizmu napędu zegara. Nie mówię nie temu pomysłowi, ale wpierw trzeba byłoby gruntownie przebudować schody, by to przejście było łatwiejsze i jednocześnie zapewniało bezpieczeństwo – mówi ks. Adam Nita, proboszcz bazyliki katedralnej w Tarnowie.

Będzie remont w świątyni, ale zaczynają od podziemi

Niedługo rozpoczynają się duże prace w katedrze, ale ich efektem ma być przede wszystkim osuszenie murów, wykonanie nowego odwodnienia i zabezpieczenie podziemi przed wilgocią. Nie przewidują one inwestycji na wieży.

- W planach mamy prace w kryptach. Być może uda się je połączyć i stworzyć podziemną trasę turystyczną. To ogromne wyzwanie zarówno pod względem proceduralnym, jak również finansowym. Na razie skupiamy się na tym. Wieża musi poczekać - mówi ks. Nita.

To właśnie dzięki jego zgodzie kilka lat temu mogliśmy wejść z aparatem na katedralną wieżę. Po drodze było do pokonania mnóstwo schodów i wąskich przejść. Okienka, przez które można spojrzeć z wysoka na miasto są niewielkie i okratowane, ale mimo wszystko widoki są niesamowite. Przy dobrej pogodzie można z katedry dostrzec nawet ośnieżone szczyty Tatr.

Nowy wygląd katedry

Potężna wieża od zachodu została dobudowana do nawy głównej tarnowskiej katedry prawdopodobnie w XV w. Dzisiejszy, neogotycki wygląd katedra otrzymała po gruntownej renowacji i częściowej przebudowie w latach 1889-1900, a iglicę wieży przyozdobiła wówczas potężna korona upamiętniająca… 50-lecie panowania cesarza Franciszka Józefa I. Korona ma 3 metry średnicy.

Poszycie wieży, jak i sama korona zostały odnowione kilkanaście lat temu, podczas remontu z zewnątrz katedry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska