Wieża Zegarowa na Wawelu przechodzi od jesieni ubiegłego roku gruntowny remont. Jest to jeden z tzw. projektów kluczowych Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, które mają zapewnione dofinansowanie w latach 2022-2025. Szacowany koszt prac to nieco ponad 7,5 mln zł, z czego 78 proc. (prawie 5,9 mln zł) pokryje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (który rozdziela środki z NFRZK), a pozostałą kwotę zapewni parafia katedralna.
Jak zwraca uwagę SKOZK, którego przedstawiciele właśnie zapoznali się na miejscu z zaawansowaniem i efektami prac na wieży, konieczna wymiana belki z konstrukcji więźby będzie przedsięwzięciem bardzo złożonym pod względem logistycznym - z uwagi na bardzo trudny dostęp dla ekip konserwatorskich i budowlanych: na najwyższe poziomy wieży można dostać się jedynie wielokrotnie zakręcającymi, stromymi schodami o szerokości zwykłej drabiny i zbliżonej konstrukcji.
"Wymiana nadwątlonej belki jest warunkiem dalszego remontu. Zdaniem specjalistów wymienić trzeba będzie jeszcze przynajmniej jedną, krótszą belkę, do której zamontowany był gong zegara" - przekazuje Biuro SKOZK.
Budowę Wieży Zegarowej katedry wawelskiej rozpoczęto w drugiej połowie XIV wieku, a finalnie powstała w roku 1522, kiedy ukończono nadbudowę z czerwonej cegły. Charakterystyczny ogromny hełm pokrywający wieże, barokowy, pochodzi z lat 1713-16. Zaprojektował go Kacper Bażanka (krakowski architekt, wykształcony w Rzymie, do którego dzieł w Krakowie należy m.in. kościół Misjonarzy na Stradomiu czy domek loretański przy klasztorze Kapucynów). Na wieży umieszczone są dwa dzwony zegarowe (gongi), wybijające godziny i kwadranse. W narożach wieży znajdują się wykonane z blachy miedzianej posągi: św. Kazimierza, św. Wacława, św. Stanisława i św. Wojciecha.
Trwający remont Wieży Zegarowej obejmuje konserwację i naprawę hełmu z blachy miedzianej wraz z figurami z miedzi, a także konserwację drewnianej konstrukcji wieży i wymianę uszkodzonych elementów. "Przyjęty program prac zakłada zabezpieczenie i pozostawienie jak największych fragmentów obecnych blach, które mimo wielu napraw pochodzą w większości z epoki baroku. Nowe, konieczne wstawki ze współczesnej blachy trafić mają przede wszystkim w zakamarki niewidoczne dla postronnego obserwatora, często najmocniej uszkodzone przez wiatry, deszcze i śnieg" - przypomina SKOZK.
Hełm wieży ma też na nowo błysnąć przywróconymi złoceniami. Rysy i pęknięcia ścian wieży specjaliści zabezpieczą iniekcjami. Ostatni poważny remont wieży odbył się na przełomie XIX i XX wieku.
W ostatnich dniach maja zamilkł wydzwaniający kwadranse dzwon z Wieży Zegarowej. Cymbał kwadransowy został zdjęty z drewnianej konstrukcji nośnej wieży, by mógł przejść konserwację i badania. Jak poinformowała parafia katedralna, konserwacji doczeka się również cymbał wiszący na niższym poziomie wieży, który od 1519 r. nieprzerwanie wybija pełne godziny.
Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

- Oto najpiękniejsze wodospady w Małopolsce. Te miejsca zachwycają!
- Restauracje i kawiarnie z widokiem na Kraków. TOP 12 miejsc na wyjątkowe spotkanie
- Horoskop miłosny na lato 2023!
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
- Dla kierowców z Małopolski ta droga będzie bramą na południe Europy. ZDJĘCIA