Dziesięć tras Rowerowej Drogi Krzyżowej Diecezji Tarnowskiej
W diecezji tarnowskiej od dwóch lat organizowana jest rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę. Pomysł na te nietypowe rekolekcje w drodze spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. W lipcu ub. roku do Częstochowskiej Pani na dwóch kółkach wyruszyło z różnych zakątków diecezji blisko tysiąc pątników. W odpowiedzi na sugestie uczestników organizatorzy pielgrzymki postanowili pójść w tym roku krok dalej i zaproponowali na Wielki Post drogę krzyżową na… rowerach.
- Pomysł bardzo się spodobał. Mamy już ponad czterysta zgłoszeń a zapisy cały czas trwają – przyznaje ks. Paweł Szczygieł, dyrektor Rowerowej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę i pomysłodawca Rowerowej Drogi Krzyżowej.
W sumie przygotowano dziesięć tras w różnych miejscach diecezji tarnowskiej. W dziewięciu wydarzenie odbywać się będzie w sobotę (5 kwietnia), a tydzień wcześniej (29 marca) rowerzyści wyruszyli na drogę krzyżową wokół Mielca. To najdłuższa, bo mierząca aż 100 kilometrów trasa, stąd nieprzypadkowo w jej nazwie dodatkowo jest przydomek „Ekstremalna”. Jej uczestnicy odwiedzili w sumie 14 kościołów w różnych miejscowościach – w każdym rozważana była inna stacja drogi krzyżowej.
Trasę RDK wyznaczać będą kościoły
Na pozostałych trasach – wyznaczonych zostało po siedem kościołów. W każdym rozważane będą po dwie stacje drogi krzyżowej. I tak, rowerzyści, którzy wyruszą 5 kwietnia spod kościoła Miłosierdzia Bożego w Tarnowie wykonają pętlę wokół miasta, zatrzymując się po drodze w Lisiej Górze, Woli Rzędzińskiej, Łękawicy, Porębie Radlnej, Koszycach Wielkich i w Tarnowie-Mościcach.
Bocheńska Rowerowa Droga Krzyżowa prowadzić będzie z kościoła św. Pawła w Bochni, przez Rzezawę, Borek, Okulice, Cerekiew, Mikluszowice i Proszówki. Brzeska rozpocznie się w Łysej Górze, a jej uczestnicy odwiedzą także Sufczyn, Biadoliny, Bielczę, Szczepanów, Dębno i Porąbkę Uszewską.
Na Powiślu będą dwie rowerowe drogi krzyżowe. Dąbrowska rozpocznie się w Luszowicach i prowadzić będzie przez Dąbrowę Tarnowską, Olesno, Dąbrówki Breńskie, Smęgorzów, Gruszów Wielki do Radgoszczy, a ta, która wyruszy ze Szczucina prowadzić będzie przez Delastowice, Mędrzechów, Wolę Mędrzechowską, Zabrnie, Słupiec do sanktuarium w Borkach.
Odległości między poszczególnymi stacjami wynoszą od 5 do 10 kilometrów.
To nie rajd czy wycieczka, ale nabożeństwo pokutne
Pątnicy rozważać będą także Mękę Pańską jadąc na rowerach trasami wokół Nowego Sącza, Limanowej, Grybowa oraz w rejonie Dębicy. Przejazd odbywać się będzie w zorganizowanym peletonie drogami asfaltowymi. W niektórych miejscach, gdzie już wiadomo, że uczestników będzie dużo, jak na przykład w Tarnowie, zabezpieczać go będą dodatkowo policjanci.
- Przejazd ma charakter pokutny. To nie jest zwykła wycieczka czy rajd rowerowy, ale okazja do tego, aby głębiej przeżyć Wielki Post, Mękę Pańską a w drodze między stacjami przemyśleć rozważania, które chwilę wcześniej były odczytane w kościele – tłumaczy ks. Paweł Szczygieł.
Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą niewielkich krzyży lub wykonanych własnoręcznie krzyżyków. W każdej grupie będzie kapłan, który poprowadzi rozważania. Zapisy trwają do 5 kwietnia. Dzieci od 10 do 16 roku życia mogą uczestniczyć włącznie pod opieką dorosłych opiekunów lub rodziców, a młodzież od 16 do 18 roku życia za ich pisemną zgodą. Szczegóły na FB Rowerowej Pielgrzymki Tarnowskiej.
- Piękne dziewczyny z Tarnowa i regionu są już w półfinale konkursu miss
- One wybiły się z Tarnowa i regionu. Znane są w Polsce i nie tylko
- Nowy blok z tanimi mieszkaniami na wynajem pod Tarnowem gotowy. Mamy zdjęcia!
- "Mistrzowie Parkowania" w Tarnowie ciągle w formie
- Byliśmy wtedy o 15 lat młodsi. Znajdziecie się na zdjęciach z tamtych czasów?
- Oto najpopularniejsze nazwiska w Tarnowie! Nosi je najwięcej mieszkańców miasta
