Badania profilaktyczne pod kątem legionelli w Tarnowie
Po fali zakażeń w Rzeszowie i pierwszych przypadkach odnotowanych w Małopolsce Legionella budzi lęk u wielu mieszkańców regionu. Cześć z nich nawet dzwoniła do Tarnowskich Wodociągów i pytała, czy woda dostarczana przez spółkę jest bezpieczna. Po sygnałach m.in. od zaniepokojonych odbiorców zdecydowano się na dodatkowe badania na ewentualną obecność bakterii Legionella, choć w świetle obowiązujących przepisów nie ma takiego obowiązku.
- Zrobiliśmy to prewencyjnie. Wykazujemy odpowiedzialność wobec naszych odbiorców, dlatego chcemy wiedzieć wszystko mimo, że rozporządzenie nam tego nie nakazuje. Badania te wykonaliśmy dla potwierdzenia faktu, że w wodzie zimnej tych bakterii nie ma i nie ma się czego obawiać. Chcieliśmy, by nie było zarzutu, że nie wykonaliśmy badań i mówimy, że nie ma Legionelli – podkreśla Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów.
Badania przeprowadzone zostały w wewnętrznym laboratorium spółki i trwały około 10 dni. Próbki wody pobrane zostały w 15 punktach pomiarowych m.in. na wyjściu z każdego ujść wody, zbiorniku głównym w Krzyżu, ale także w miejscach poza miastem, gdzie woda przebywa najdłużej w sieci wodociągowej.
- Wyniki potwierdziły jednoznacznie, ze bakterii Legionella w sieci Tarnowskich Wodociągów nie ma. Można tę wodę pić jak do tej pory bez przegotowania czy używać do tworzenia wody ciepłej i w bardzo kontrolowanych warunkach na przykład do prysznica, bo to jest ten moment, w którym można się zarazić bakterią Legionella – podkreśla Tadeusz Rzepecki.
Będzie więcej badań wody pod kątem Legionelli
Tarnowskie Wodociągi zapowiadają, że badania pod kątem Legionelli zostaną wpisane w harmonogram dodatkowych badań wewnętrznych i będą wykonywane co jakiś czas, dopóki sytuacja nie ustabilizuje się.
Spółka w ostatnim czasie ma sporo zleceń na wykonanie badań wody pod kątem Legionelli od różnych placówek publicznych, przedsiębiorstw znajdujących się na terenie regionu tarnowskiego i nie tylko. W skali miesiąca jest ich nawet kilkadziesiąt.
Z wody dostarczanej przez spółkę korzysta 11 gmin z regionu tarnowskiego, w sumie ok. 300 tysięcy odbiorców.