Nowe stacje badawcze ustawili w Tatrach tzw. łowcy mrozu, czyli zapaleńcy amatorzy, którzy zajmują się badaniami tzw. mrozowisk. To Arnold Jakubczyk ekspert-amator w zakresie meteorologii, a zwłaszcza wiedzy o mrozowiskach i klimacie Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, Kamil Filipowski - pasjonat gór i topografii Tatr oraz Michał Wróbel, który bada mrozowisko na Śląsku. Badania w tatrzańskich kotłach prowadzą oni od 2015 roku.
- Uznaliśmy, że te kotły w Tatach to może być supermrozowisko w skali Polski, a nawet całej Europy. W 2015 roku przez krótki okres podjęliśmy próbę, żeby upewnić się czy mieliśmy rację i nie myliśmy się. To rzeczywiście silne mrozowisko, prawdopodobnie najsilniejsze w Polsce choć nie przez cały rok. Takie mrozowisko jak Litworowy Kocioł i prawdopodobnie także Mułowy Kocioł może konkurować z Glattalp w Alpach Szwajcarskich, gdzie zanotowano temperaturę -52,5 stopni – mówi "Gazecie Krakowskiej" Arnold Jakubczyk.
Supermrozowisko w masywie Czerwonych Wierchów jest możliwe dzięki budowie tego fragmentu gór. Masyw ma wklęsłe kształty geomorfologiczne, który zamiast wody wypełniają się lodowatym powietrzem nawet w lecie. Litworowy Kocioł to największe suche zagłębieniem w Tatrach. Jest głęboki na 70 metrów i pokryty w całości trawą.
Zmierzono w nim temperatury bliskie -10 stopni w lipcu oraz -40 w styczniu. "Łowcy mrozu" uważają, że ustawienie profesjonalnej aparatury mierniczej pozwoli zmierzyć bez problemu temperatury -40 lub nawet -50 stopni C.
Aby móc prowadzić badania w górskim terenie, naukowcy-amatorzy musieli spełnić wiele formalności. M.in. potrzebna była zgoda Ministra Klimatu i Środowiska na badania w Tatrzańskim Parku Narodowym poza wyznaczonym szlakiem oraz akceptacja badań przez sam park.
- Miło mi ogłosić, że badania naukowe tatrzańskich mrozowisk w końcu się zaczynają. Stacje stanęły w środkowej część Mułowego Kotła. Założyliśmy także planowaną stację w Litworowym Kotle. Wyprawa zakończyła się sukcesem. Teraz pozostaje czekać na dane i pierwsze podsumowania wyników - poinformowali „Łowcy Mrozu” Facebooku.
Badania są prowadzone pod kierownictwem Zakładu Meteorologii i Klimatologii, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz pod opieką pracowników naukowych TPN.
Nowa Biała rok po katastrofalnym pożarze. Osiem rodzin wciąż...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
