FLESZ - Plastikowa rewolucja już w 2021 roku
Tatrzański Park Narodowy prowadzi remonty szlaków. Już wiadomo, że będą one kontynuowane do czasu aż pogoda na to pozwoli - czyli do opadów śniegu.
Remonty szlaków to wyjątkowo ciężka robota. Robotnicy wykorzystują do naprawy szlaków w 90 proc. materiał naturalny. Nie używają przy tym żadnego ciężkiego sprzętu czy elektronarzędzi. Wszystko robione jest ręcznie. Momentami ich praca wygląda jak z XIX wieku. Najważniejszym narzędziem jest bowiem kilof, łopata i ręce.
Zobaczcie na zdjęciach ekipę Łukasza Hyrczyka, która działa obecnie w Tatrach Zachodnich.
Obecnie trwają prace remontowe na szlaku na odcinkach Morskie Oko – Świstówka, Krzyżne – Dolina Pięciu Stawów, jak również remontowany jest szlak w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej pomiędzy Brzezinami a Halą Gąsienicową.
- Jesienią także mogą pojawić się okresowe zamknięcia przejścia dla pieszych. Zwłaszcza jeśli chodzi o szlak na Krzyżne. Głównie ze względu na możliwość spadających kamieni, co może być niebezpieczne dla turystów. Obecnie szlak nie jest zamknięty. Jednak wędrowcy powinni się na to przygotować. Dlatego zachęcam do śledzenia naszej strony internetowej i komunikatów turystycznych - zaznacza dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.
Na początku lipca została wymieniona nawierzchnia asfaltowa na dwukilometrowym odcinku drogi do Morskiego Oka. Dzięki naprawie ostatni fragment szlaku jest teraz łatwiejszy do pokonania dla osób niepełnosprawnych czy rodziców z dziećmi w wózkach. Również na początku lipca zakończył się remont szlaku Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch oraz Sucha Przełęcz – Przełęcz Liliowe. Nową nawierzchnię zauważą turyści zmierzający na Świnicę – tu prace zakończyły się również w sierpniu oraz na Krzyżne z Doliny Pańszczycy.
Niezwykły pomysł na remont tatrzańskich szlaków. Użyto... pł...
