
Nie uciekajmy w pośpiechu
Gdy już natkniemy się na niedźwiedzia na szlaku i on nas zauważy, nie panikujmy i nie biegnijmy w pośpiechu. Człowiek biega wolniej niż te drapieżniki. W takiej sytuacji stańmy spokojnie, zacznijmy mówić, gestykulować rękami. Jeśli niedźwiedź nie będzie się zbliżał w naszym kierunku, starajmy się powoli odwrócić i spokojnie odejść w przeciwną stronę.

Nie fotografujemy i nie zbliżajmy się
Wiele osób, które widzą niedźwiedzia, pierwsze co robią, to sięgają po aparat fotograficzny. Wielu z nich próbuje podejść coraz bliżej, żeby zrobić lepsze zdjęcie. Nie róbmy tego! Niedźwiedź może poczuć się zagrożony i ruszyć do ataku.

Stojący niedźwiedź, nie panikujmy
Jeśli widzimy stojącego na tylnych łapach niedźwiedzia, nie panikujmy od razu. Taka postawa u niedźwiedzia nie oznacza agresji, ale ciekawość. Jeśli stojący niedźwiedź jest spokojny, możemy powoli się odwrócić i zacząć spokojnie iść w przeciwnym kierunku. Jeśli zauważymy, że drapieżnik zaczyna za nami podążać, zatrzymajmy się.

Nie bij się z niedźwiedziem
Jeśli mimo wszystko niedźwiedź idzie w naszą stronę i nie pomaga rozmowa czy machanie rękami, połóżmy się na ziemi, najlepiej w pozycji embrionalnej. Niedźwiedź zazwyczaj uzna, że zagrożenie minęło i nas minie. Jeśli zacznie odchodzić, nie wstawajmy od razu. Poczekajmy aż oddali się na znaczą odległość. Nie liczmy na to, że będziemy się bić z niedźwiedziem. Bo i tak nie wygramy.