MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te grupy seniorów nie otrzymają 13. emerytury. Także kwoty netto trzynastek będą niższe

Redakcja Strefy Biznesu
Po marcowej waloryzacji rośnie także kwota wypłat 13. emerytury. Wartość netto będzie jednak różna dla każdego seniora, a nie wszyscy emeryci otrzymają trzynastki.
Po marcowej waloryzacji rośnie także kwota wypłat 13. emerytury. Wartość netto będzie jednak różna dla każdego seniora, a nie wszyscy emeryci otrzymają trzynastki. 123rf.com/vivoo
Waloryzacja emerytury podniosła nie tylko podstawowe świadczenia, ale także zdecydowanie wyższą wartość trzynastek. Kto nie otrzyma 13. emerytury? To trzy grupy seniorów. Także kwota netto będą różne dla każdego emeryta. Sprawdź zmienione terminy wypłat 13. emerytury.

Spis treści

Tyle wyniesie 13. emerytura 2024? To różne kwoty netto

W 2024 roku trzynasta emerytura przysługiwać będzie ponad 6 mln seniorów, spośród blisko 8 mln emerytów i rencistów w Polsce. Świadczenie przysługiwać będzie niezależnie od długości i wysokości emerytury zasadniczej. A ile wyniesie 13. emerytura 2024?

Waloryzacja emerytur i rent z marca br. podniosła kwotę minimalnego świadczenia z 1588,44 zł do 1780,96 zł brutto. To podwyżka o 12,12 proc., bo także tyle wyniósł wskaźnik waloryzacji. I właśnie ta zmiana jest kluczowa dla seniorów oczekujących na wypłaty trzynastek, bowiem to świadczenie wypłacane jest zawsze w kwocie minimalnej emerytury. Ile na rękę wyniesie 13. emerytura 2024? Pełna kwota trzynastki to w 2024 roku 1620,67 zł netto.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur będzie wiele kosztować seniorów. Tyle więcej oddadzą do NFZ i skarbówki

Kluczowe jest jednak pytanie, co jest potrącane od 13. emerytury? Bo to te zobowiązania różnicować będą kwotę wypłaty trzynastki u każdego seniora. To przede wszystkim składka zdrowotna wynosząca 9 proc. Część seniorów zobligowana będzie także do opłacenia zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 12 proc.

Obowiązek ten dotyczy osób, których łączne świadczenie emerytalne przekroczy 2500 zł brutto. Chodzi także o sumę podstawowego świadczenia i trzynastki. Przekraczając ten próg, od łącznej kwoty emerytury w kwietniu pobrany zostanie podatek dochodowy, co dodatkowo obniży kwotę netto 13. emerytury.

Trzy grupy nie dostaną 13. emerytury

Czy 13. emerytura jest dla wszystkich? W teorii tak, jednak od każdej zasady są wyjątki. W tym wypadku trzy. Kto zatem nie dostanie 13. emerytury w 2024 roku? Przede wszystkim trzynastka nie przysługuje seniorom, którzy pobierają świadczenie przedemerytalne, przekroczyli limit 130 proc. dorabiania do emerytury. Ich świadczenie zostało wówczas zawieszone, a jeśli zawieszenie obowiązywało na dzień 31 marca 2024, trzynastka nie przysługuje.

Z wypłat 13. emerytury wykluczeni są także sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku, mimo że pobierają oni emeryturę w ZUS. Jak donosi Biznes Interia wypłaty trzynastki, nie doczekają się także wybitnie utytułowani sportowcy.

Laureaci największych sportowych wydarzeń międzynarodowych, takich jak igrzyska olimpijskie, paraolimpijskie, czy igrzyska dla osób niesłyszących. Ich wybitne osiągnięcia nie są gwarantem dostępu do dodatkowych świadczeń emerytalnych - pisze portal.

Ci seniorzy nie dostaną także 14. emerytury we wrześniu bieżącego roku.

Kalendarz wypłat 13. emerytury

Tradycyjnie już wypłaty 13. emerytury odbędą się wraz z wypłatami podstawowych świadczeń w kwietniu. Typowe będą także terminy otrzymania przelewów od ZUS. W kwietniu to 7 dat:

  • 1 kwietnia
  • 5 kwietnia
  • 6 kwietnia
  • 10 kwietnia
  • 15 kwietnia
  • 20 kwietnia
  • 25 kwietnia

Dwa z tych terminów wypadają w weekend (konkretnie w sobotę), stąd seniorzy, którzy oczekują wypłat emerytur 6 i 20 kwietnia otrzymają swoje emerytury powiększone o kwotę trzynastki w piątek dzień wcześniej.

13. emerytura to świadczenie dodatkowe wypłacane emerytom i rencistom od 2019 roku. Wysokość trzynastki zawsze równa jest kwocie minimalnej emerytury, która obowiązuje po marcowej waloryzacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te grupy seniorów nie otrzymają 13. emerytury. Także kwoty netto trzynastek będą niższe - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska