
Jastrząb
Spotkamy go na terenie całego kraju, w różnych lasach, nawet tam, gdzie są duże zadrzewienia. Swoje gniazdo buduje na starych drzewach, w rozwidleniu pnia lub na bocznej gałęzi. Gniazdo buduje z gałęzi, ozdabia je mniejszymi, zielonymi gałązkami. Zjada ptaki, nie większe niż kura i ssaki, nie większe niż zające.

Sóweczka
Najmniejsza z sów, jakie można spotkać w Polsce i w Europie, niewiele większa od wróbla. Jest to jednak drapieżnik, którego boją się nawet niektóre, większe od niej ptaki. Stare, świerkowe bory, to jej ulubione miejsce zamieszkania. Jeśli u podstawy drzewa znajdują się rozsypane pióra, puch i wypluwki, to oznacza, że w dziupli może kryć się właśnie sóweczka.

Puszczyk zwyczajny
Łatwiej go usłyszeć niż zobaczyć. Poza tym jest nocnym ptakiem, w dzień raczej przeczekuje w dziupli. Nie jest łatwo go wypatrzyć, ponieważ świetnie się kamufluje, ale na pewno warto spróbować. Puszcze i lasy z dojrzałymi drzewami, to ulubione miejsca puszczyków. Zjada szczury, wiewiórki, króliki i małe zające.

Zięba
Lubi sobie pośpiewać, w ciągu dnia odzywa się nawet 2000 razy! Mieszka głównie w lasach, dlatego łatwiej jest ją tam spotkać., ale nie należy do płochliwych ptaków, więc może też wpaść z wizytą do naszego ogrodowego karmnika. Swoje gniazda zięby przykrywają mchem i pajęczynami, więc trudno je wypatrzyć. Są jednym z pierwszych zwiastunów wiosny, to one wówczas śpiewają najgłośniej.