
Żuraw
Ich donośne nawoływanie zwane klangorem oraz taniec godowy oczarowują ludzi od wieków. Długie nogi i szyja nadają jego sylwetce smukłości, a duże rozmiary ciała (wysokość ok. 115 cm, waga ok. 5 kg, rozpiętość skrzydeł ok. 210 cm) czynią go gatunkiem trudnym do pomylenia. Najbardziej charakterystycznym elementem w wyglądzie żurawia jest pióropusz zdobiący kuper ptaka, często mylony z jego ogonem. Żurawie, zarówno dorosłe osobniki jak i młode, uczestniczą w skomplikowanym tańcu odbywającym się często jedynie dla rozrywki, ale mającym również ogromne znaczenie w strategii przeżycia, czyli obrony i rozmnażania. Żurawie są bardzo społecznymi ptakami - wyjaśniają Lasy Państwowe.

Słonka
Najbardziej lubi wilgotne lasy mieszane, ale gniazda buduje bezpośrednio na ziemi. Samica przenosi młode, biegając po ziemi i przyciskając je do piersi dziobem.

Rudzik
To mały, leśny ptak, którego łatwo rozpoznać jest po charakterystycznym ubarwieniu. Zarówno pierś, gardło, jak i boki głowy są rude. Rzadko zimuje w Polsce.

Czapla siwa
Wielkości bociana, ale nawet w locie wygląda od niego inaczej, ze względu na charakterystycznie wygiętą w literę S szyję. Gromadzą się na wysokich drzewach, wybierają miejsca w pobliżu wody. Ma szary grzbiet i skrzydła z niebieskawym nalotem. Odpoczywa na jednej nodze, ale zdarza jej się przybierać różne, wymyślne pozy.