
Gil
Gil to nieduży ptaszek, niewiele większy od wróbla, ale ze względu na specyficzne ubarwienie, dosyć łatwo go dostrzec. Samce mają różowo-czerwony brzuszek, samiczki bardziej brązowawy. Grzbiety mają szare, do tego czarny ogon, biały kuper i biały pasek na skrzydłach. Brzuszki mają okrągłe, do tego krótki stożkowaty dziób i duża głowa. Trudno pomylić go z innym ptakiem. Występuje w siedliskach typowo leśnych. Gniazduje głównie w borach iglastych (przeważnie jodłowych i świerkowych) i mieszanych, ale można go także spotkać w lasach mieszanych.

Jerzyk
Przylatują do Polski z początkiem maja i odlatują w połowie sierpnia. Zimę spędzają w Afryce Południowej. Co ciekawe, jak na tak niewielkiego ptaka, żyją bardzo długo, bo nawet 24 lata! Charakteryzuje je też pewna stałość, ponieważ wracają do swoich miejsc wcześniejszego rozrodu. Jerzyki żywią się tylko owadami chwytanymi w locie. Każdego dnia muszą przelecieć 1000 km, by nakarmić siebie i pisklęta.

Dudek
Tego ptaka nie pomylimy z żadnym innym. Rozpoznamy go nie tylko po ubarwieniu, ale też po chwiejnym locie. Wybierze obrzeże lasu lub rolnicze, zadrzewione tereny. Do Polski przylatuje w kwietniu, a odlatuje we wrześniu lub październiku. Gniazdują w dziuplach, norach, a nawet pod kamieniami.

Kowalik
To ten ptaszek, który schodzi po pniu drzewa głową w dół. Jest jedynym polskim ptakiem, który potrafi to zrobić. Zajmuje dziuple zrobione przez inne ptaki, a jeśli otwór jest za duży, zalepia go gliną. Zimą chętnie dołącza do sikorek i wróbli i żeruje w ich towarzystwie. Przylatuje do karmników, ale można go uznać za rozbójnikiem, ponieważ najpierw rozpędza wszystkie ptaki wokół i samotnie i szybko zjada to, co w karmniku się znajduje.