
Tymianek cytrynowy
Skutecznie odstrasza komary, ale tylko po zmiażdżeniu listków. Najlepiej rozetrzeć esencję na skórze. Jeśli biesiadujemy na zewnątrz, kilka gałązek tymianku warto spalić na grillu lub w ognisku, to pomoże odstraszyć tymczasowo uporczywe komary.

Rozmaryn
Olejek rozmarynowy jest lubiany przez kucharzy i nielubiany przez wiele owadów. Co ciekawe, do odstraszania może posłużyć nawet suszona roślina, chociaż lepszą opcją jest suszona w całości, niż kupiona w sklepie jako przyprawa. Kilka garści suszonego rozmarynu gotujemy w litrze wody przez pół godziny. Przecedzamy płyn do litra chłodnej wody. Przechowujemy w lodówce, spryskujemy się przed wyjściem. Rozmaryn, podobnie jak tymianek, można wrzucić do grilla lub ogniska.

Kocimiętka
Roślina, która wzbudza tyle ekscytacji w kotach, skutecznie odpycha komary, muchy, a nawet kleszcze. Wywołuje u tych owadów receptor chemiczny, który wywołuje ból lub swędzenie. Uważaj jednak, ponieważ kocimiętka może stać się inwazyjna i przejąć kontrolę nad twoim ogrodem.

Chryzantemy
Skutecznie zwalczają mrówki, chrząszcze, kleszcze, rybiki cukrowe, pluskwy, przędziorki, nicienie korzeniowe. Pyretroidy - związki syntetyzowane z chryzantem - są stosowane w wielu konwencjonalnych środkach owadobójczych stosowanych w domu i ogrodzie i są często używane w sprayach do wnętrz, szamponach dla zwierząt i bombach aerozolowych. Wiadomo jednak, że pyretroidy mają szkodliwy wpływ na ekosystemy wodne, ptaki i owady, dlatego lepszą opcją jest po prostu zasadzenie chryzantem w ogrodzie i naturalne odstraszanie owadów.