
Podwyżki dla nauczycieli 2024. Ile realnie wyniosą?
Średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrośnie od stycznia 2024 roku o 30 procent (a w przypadku nauczyciela początkującego o 33 procent). Jak przekazała minister edukacji podwyżki mają być wypłacane z wyrównanie w marcu.
Jak zapowiadano miały być one większe niż 1500 zł, jednak zgodnie z opublikowanym 19 stycznia rozporządzeniem w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, kwoty te przedstawiają się w następujący sposób (jest to pensja bez dodatków):
- Nauczyciel początkujący: 4908 zł
- Nauczyciel mianowany: 5057 zł
- Nauczyciel dyplomowany: 5915 zł
Mowa tu o nauczycielach, posiadających tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym.

Powiązanie pensji nauczyciela ze średnią w kraju?
Powraca pomysł, by wynagrodzenia tej grupy zawodowej były uzależnione od przeciętnego wynagrodzenia w kraju – marszałek Sejmu odmroził obywatelski projekt zakładający takie rozwiązanie. Jest potrzeba, by wprowadzić w nim zmiany, ponieważ dokument uwzględnia jeszcze stare stopnie awansu zawodowego, sprzed reformy, która miała miejsce w 2022 roku.
25 stycznia odbyło się pierwsze czytanie w Sejmie.

Zmiany w lekcjach religii
Nowa minister edukacji zapowiedziała, że liczba lekcji religii zostanie zmniejszona z dwóch do jednej godziny tygodniowo. Nie wiadomo jednak, kiedy taka zmiana miałaby wejść w życie. Przypominamy, że lekcje religii są nieobowiązkowe. Uczęszczają na nie chętni uczniowie.
Z kolei w wykazie prac legislacyjnych ministra edukacji pojawiła się informacja o wykreśleniu religii i etyki z katalogu zajęć, z których
roczne i końcowe oceny klasyfikacyjne wlicza się do średniej ocen. Taka informacja znalazła się również w https://strefaedukacji.pl/jest-projekt-rozporzadzenia-ws-braku-prac-domowych-i-niewliczaniu-religii-do-sredniej-od-kiedy-zmiany-wchodza-w-zycie-i-co/ar/c5-18270513. Zmiana ta miałaby obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025.

Brak prac domowych w klasach 1-3 i nieobowiązkowe zadania w klasach 4-8
Ze strony nowego rządu pojawiają się głosy dotyczące likwidacji prac domowych. Zmiana ta miałaby objąć uczniów klas 1-3.
Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że chciano, by znaczące ograniczenie prac domowych pojawiło się w szkołach już na wiosnę 2024 roku. Taka też informacja pojawiła się w wykazie pracy legislacyjnych MEN.
Jak czytamy, istotą planowanych zmian jest wprowadzenie
rozwiązań polegających na:
- niezadawaniu przez nauczycieli uczących w klasach 1–3 szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży prac pisemnych i praktycznych do wykonania przez uczniów poza szkołą;
- braku obowiązku wykonania przez uczniów klas 4–8 szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży prac pisemnych i praktycznych zadawanych przez nauczyciela do wykonania poza szkołą oraz
nieocenianiu wykonania albo niewykonania tej pracy przez ucznia.
Znamy już też projekt rozporządzenia wprowadzający zmiany w pracach domowych.