https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten taniec chmur nad Tatrami oznacza jedno: halny na Podhalu. Będzie mocno wiało

Marcin Szkodzinski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nad Tatrami utworzył się specyficzny dla wiatru halnego wał z chmur, które wręcz wirują nad szczytami. Synoptycy ostrzegają, że wiatr w porywach może osiągać w Zakopanem do 60 km/h. Mają też pojawić się opady śniegu.

Ciepły wiatr z południa nazywany halnym przynosi zawsze zmianę pogody. Tak ma być i tym razem zapowiadają synoptycy. Dodatnie temperatury mają się skończyć w piątek, a razem z ujemnymi temperaturami przyjdą opady śniegu. W nadchodzący weekend może spaść nawet ponad 20 cm śniegu w Zakopanem i okolicznych miejscowościach.

Taniec chmur i silny wiatr

Wiatr fenowy określany na Podhalu jako halny to zawsze niesamowite widoki. Silnym porywom wiatru towarzyszy taniec chmur, które zakrywają szczyty Tatr. Silne podmuchy sprawiają, że chmury bardzo szybko się przemieszczają i wirują opadając.

Na Kasprowym Wierchu podmuchy wiatru przekraczają już 60 km/h.  W nadchodzących dniach prędkość wiatru w Tatrach ma przekroczyć 100 km/h.

Ratownicy i przyrodnicy ostrzegają

W Tatrach powyżej granicy lasu ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili drugi stopień zagrożenia lawinowego.

- Przez noc i cały dzień wiał silny wiatr z kierunków W i SW połączony z opadem śniegu. Głównie po stronach zawietrznych utworzyły się duże depozyty z nawianego śniegu leżące na twardym podłożu. Wyzwolenie lawiny w tych miejscach jest możliwe przy dodatkowym obciążeniu. Od północy jest prognozowane silne ocieplenie (izoterma 0 stopni powyżej 2500 m) co spowoduje wzrost zagrożenia lawinowego - informują o sytuacji w Tatrach ratownicy.

Dodatnia temperatura i wiatr sprawiły, że pokrywa śnieżna zmalała i warunki do turystyki pogorszyły się.

- Warunki do uprawiania turystyki są trudne. Z powodu odwilży, na wielu szlakach powstał lód i jest wyjątkowo ślisko. Droga do Morskiego Oka, zwłaszcza od Włosienicy w górę, jest całkowicie oblodzona. Poza tym, w niższych partiach Tatr jest bardzo mokro - po szlakach spływa woda i występuje breja pośniegowa. Wybierając się w niższe partie (dolinki), zalecamy zabrać ze sobą raczki i kijki. Gdzieniegdzie mogą leżeć pojedyncze drzewa, powalone przez wczorajszy wiatr, które będą sukcesywnie usuwane. W wyższych partiach Tatr, pokrywa śnieżna jest zróżnicowana, miejscami występują głębokie zaspy śniegu nawianego przez wiatr, gdzie indziej odsłonięte skały i lód. Wybierając się w wyższe partie Tatr, należy posiadać duże doświadczenie w turystyce zimowej, umiejętność oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz użycia sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC). Apelujemy o niewchodzenie na tafle stawów, ponieważ lód miejscami jest cienki i może się załamać. Na lód na Morskim Oku wyszła woda. Należy pamiętać, że dni są bardzo krótkie. Wycieczkę trzeba zaplanować w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem. Latarka/czołówka w plecaku może okazać się niezbędna. Kolej Goryczkowa i Gąsienicowa są jeszcze nieczynne. Prosimy o wcześniejsze sprawdzenie dostępności wyciągów na stronie PKL. Pokrywa śnieżna jest niewystarczająca do prowadzenia szkoleń lawinowych, powoduje to naruszenie niezabezpieczonej wystarczającą ilości śniegu roślinności - informują pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.


Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska