
Mówmy „po linii najmniejszego oporu” zamiast „po najmniejszej linii oporu”
Iść „po najmniejszej linii oporu” to kolejny bardzo rozpowszechniony błąd frazeologiczny. Jeśli chcemy powiedzieć, że ktoś zrobił coś w najłatwiejszy sposób możemy użyć frazeologizmu „po linii najmniejszego oporu”. Mniejszy lub większy może być „opór”, a nie „linia”.

Problemy ze związkiem frazeologicznym „spalić na panewce”
Wiele kłopotów przysparza związek frazeologiczny „spalić na panewce”, który oznacza, że coś się nie udało i zakończyło porażką. Niektórzy używają czasownika zwrotnego i mówią, że coś „spaliło się na panewce”. To wyrażenie nie jest poprawne. Powinniśmy pamiętać też o tym, że na panewce może spalić się jedynie coś, a nie ktoś. Powiemy więc: „Plany Ani spaliły na panewce”, a nie „Ania spaliła na panewce”.
Niektórzy zastanawiają się też, czym jest ta panewka. Dawniej w broni palnej znajdowało się zagłębienie, służące do podsypywania w tym miejscu prochu. Niekiedy dochodzi do spalenia prochu bez wystrzału. Stąd właśnie wciąż używane we współczesnej polszczyźnie powiedzenie „spalić na panewce”.

Mówmy „odcisnąć piętno”, zamiast „wywrzeć piętno”
Zdarza się, że słyszymy błędny frazeologizm „wywrzeć piętno”, tymczasem powinno się mówić „odcisnąć/wycisnąć piętno”. Niegdyś zbrodniarze mieli odciskane piętna na czołach. Dziś o kimś, kto przeżył traumatyczne wydarzenie, można powiedzieć: „Ta sytuacja odcisnęła piętno na jego życiu”.